Tesla, Toyota’yı solladı!

Elektrikli taşıt üreticisi Tesla, açıklanan son verilerle birlikte Toyota’yı geride bırakarak En Değerli Otomobil Üreticisi unvanının sahibi oldu.

Son raporlara göre yatırımcıların elektrikli motorları desteklemesinin yanı sıra önümüzdeki birkaç yıl içinde yanmalı motorların aşamalı olarak ortadan kaldırılması için hükümet girişimlerinin de artması Tesla’yı zirveye taşıdı. Paulo Alto merkezli otomobil üreticisinin mevcut değeri 209.47 milyar dolara ulaştı ya da bir başka deyişle Toyota’nın 4 milyar dolar önüne geçti.

Tesla mayıs ayında, Şangay’da üretilen araçların rekor yüksek satışlara ulaşmasının ardından, devam eden COVID-19 pandemisine rağmen Çin’de 11.000’den fazla araç sattı.

Daha önce dünyanın yaşadığı iklim krizlerine Covid 19 pandemisi de eklenince hem tüketiciler hem de pek çok hükümet benzinli araçlara karşı bir tepki geliştirip elektrikli araçlara yönelmenin kaçınılmaz olduğunun farkına vardı. Bu perspektifle baktığımızda Tesla’nın yakaladığı bu büyüme ivmesi hem hız kesmeden devam edecek hem de diğer otomobil üreticilerine örnek olacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Sputniknews

İLGİLİ HABERLER