Tepki çeken afiş için “özür” geldi

Wanda Digital’in 5 Aralık Kadın Hakları Günü için hazırladığı ve Twitter hesabından paylaştığı afiş tabiri caizse kaş yaparken göz çıkardı. Tepkilerin artması üzerine söz konusu afişi kaldıran Wanda Digital, Twitter hesabından özür diledi.

Wanda Digital’in öldürülen kadınlara dikkat çekmek için hazırladığı “Nefes Alsın Yeter” afişi sosyal medyada tepki topladı. Kadın Hakları Günü dolayısıyla hazırlanan afişte 2014’ün ilk 11 ayında 209 kadının öldürüldüğü belirtildi ve “Kadın ölümlerine dur de” ibaresi yer aldı. Ancak afişte kullanılan kadın figürü tartışmalara yol açtı. Sosyal medya kullanıcıları, #NefesAlsınYeter ve #5Aralık etiketleriyle paylaşılan fotoğraftaki kadının teşhir edilişinin seksist bulduklarını ifade etti ve ajansa yönelik tepkilerini dile getirdi. Bazı kullanıcılar ise Wanda Digital’in iş ortaklarına yönelik gönderdiği iletilerde şirketlerin ajansla işbirliklerine son vermelerini talep etti. Wanda Digital söz konusu afişi Twitter hesabından kaldırdı. Tepkilerin artması üzerine Wanda Digital’in Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde Wanda Digital olarak, kadın haklarına olan duyarlılığımızı, kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine olan tepkimizi göstermek için bir tweet yayınladık.

Dikkat çekmek için kullandığımız görsel, farkındalığı artırmak için tercih ettiğimiz dil, bu önemli konuda hassasiyetimizi göstermekten ziyade tepkilerinizi aldı.

Biz Wanda Digital çalışanları ve özellikle Wanda Digital kadınları olarak, kadın cinayetleri konusunda sessizliğin sesi olmak, kadın cinayetlerine dikkati çekmek ve duyarlılığımızı göstermekten öte bir amacımız olmadığını belirtmek ister, gelinen bu noktada ajansımız adına oluşan yanlış anlaşılmalardan dolayı özür dileriz”

İLGİLİ HABERLER