Tartışma programları çok ses getiriyor

Ekranda yayınlanan programların yazılı basında çıkan haber sayılarıyla oluşan “Televizyonun Medya Karnesi” araştırmasına göre, son bir ayda tam gün ve prime time izlemesi yapılan 60 kanalda, haberden diziye, müzikten spora, sohbetten filme kadar 75 kategoride yayınlanan 771 program hakkında toplam 16 bin 480 adet haberin çıktığı saptandı. Medya Takip Ajansı Interpress’in, iki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan programlar üzerine yaptığı inceleme, Şubat ayında ekranda yayınlanan programlar içinde en çok haberin tartışma programları üzerine çıktığını gözler önüne serdi. 16 kanalda yayınlanan 81 tartışma programı hakkında toplam 744 haber yayınlanırken, 5N 1K (CNN Türk), Görüş Farkı (Kanal A) ve Tarafsız Bölge’nin (CNN Türk) ilk üç sırada yer aldığı belirlendi.

Yarışma programları haberde ikinci sırada
Şubat ayında kanalların yayınladığı programlar içinde gazete sayfalarına yansıyan haberler içinde yarışma programlarının ikinci sırayı aldığı ortaya çıktı. 704 haberin çıktığı yarışma programları içinde ilk üç sıra, Yetenek Sizsiniz Türkiye (Show), O Ses Türkiye (Show) ve Kim Milyoner Olmak İster? (ATV) şeklinde oluştu. Geçtiğimiz ay televizyondaki 21 kanalda yayınlanan 56 sohbet programı yazılı basında en çok haber olan üçüncü kategoriyi oluşturdu. 437 haberin çıktığı sohbet programları içinde ilk üç sıra, Burada Laf Çok (CNN Türk), Şeffaf Oda (Kanal D) ve Böyle Bir şey Var Mı? (TV 8) şeklinde oluştu. Ekranın en çok izleyici çeken programların arasında bulunan spor programları Şubat ayında da en çok haber olan programlar arasında yer aldı. Toplam 333 haberin çıktığı spor programlar arasında, sık sık tartışmaların yaşandığı Telegol (Kanaltürk), Basın Tribünü (TRT3) ve Yüzde Yüz Futbol’un (NTV) en çok isminin gündeme geldiği görüldü.

Kültür sanat programlarına olan ilgi hızla yükseliy
or
Interpress’in “Televizyonun Medya Karnesi” raporu, geçen ay kültür sanat programlarının yazılı basında haberlerinin arttığını da ortaya çıkardı. Şubat ayında 15 kanalda yayınlanan 46 kültür sanat programı hakkında toplam 282 haber çıkarken, Bu Ülke (TRT Türk), Yakın Plan (NTV) ve Cumartesi (NTV) hakkında en çok haber yayınlanan programlar oldu.

İLGİLİ HABERLER