Suudi erkekler kadın şoförlere hazır mı? Shell’den anlamlı bir kampanya

Bu ay Suudi Arabistan için oldukça önemli ve tarihi bir ay. 1950’lerden beri araba kullanmaları yasak olan Suudi kadınlar 24 Haziran’dan sonra özgürce araba kullanabilecek. Global akaryakıt şirketi Shell Suudi Arabistan için bu anlamlı ayı oldukça samimi bir kampanyayla kutluyor.

Yavaş yavaş ehliyet almaya başlayan Suudi kadınlar 24 Haziran’da yasal olarak araba kullanacaklar. Suudi Arabistan Hükümeti en az 2 bin kadının ehliyet için başvuracağını tahmin ettiklerini ifade ediyor. Bu ayrıntıyı da verdikten sonra gelelim Shell’in anlamlı kampanyasına; Shell’in reklamında farklı profilden ve düşünceden bir kaç Suudi erkeği arabada yan koltukta otururken görüyoruz.

“Kadınlar bütün bir jenerasyona yön veriyor, arabaya mı veremeyecek”

Erkeklere hayatlarındaki kadınların; eşlerinin, annelerinin, kızlarının araba kullanmasına nasıl baktıkları soruluyor. Kimi çekincelerinden bahsediyor kimiyse yollardaki tehlikelerden endişe ediyor. Reklamdaki hiçbir erkek kadınların araba kullanma yeteneklerinden şüphe etmiyor. Onlar ülkelerinden korkuyorlar. “Kadınlar bütün bir jenerasyona yön veriyor araba mı kullanamayacak!” diyorlar. Reklam filminin sonundaysa Suudi erkekleri güzel bir sürpriz bekliyor. Kadınlar cama tıklayarak bunca yıldır uzak tutuldukları ve hakları olan yere, şoför koltuğuna geçiyorlar…

“12 bin beğeni – 12 bin beğenmeme”

Uluslararası bir mesaj içermeyen tamamen Suudi Arabistan’a özel hazırlanan bu reklam kampanyasının sosyal medyadaki etkisini takip etmek çok güç. Kaynağa göre yorumlarda kadınları destekleyenler de var Suudi Arabistan kültürünün tahrip olacağını düşünenler de. Çekilen filmin beğeni ve beğenmeme oranının eşit olması Suudi Arabistan’ın kadın şoförlere hâlâ hazır olmadığını gösteriyor diyebiliriz.

Müşteri: Shell Helix KSA
Shell – Cluster Planning & Projects Manager (Cluster Marketing Support): Hisham Medhat
Shell – Cluster Marketing Projects Specialist (Project Lead): Meytha Almutawaa
Shell – JOSLOC Marketing Manager: Sherif El Gohary
Shell – JOSLOC Marketing Executive: Mohamed Elagamawi
Yapımcı: Boomtown Productions
Yönetmen: Karim Shaaban
Müzik: Khaled Al Kammar
Ajans: M&C Saatchi Dubai

kaynak: adweek

 

 

İLGİLİ HABERLER