Sünger Bob Amazon Nehri’ni koruyor

Çevre örgütü Greenpeace, BP ve Total gibi petrol devlerinin Amazon havzasında keşif sondajına başlamasına izin verilmesinin ortaya çıkaracağı riskler konusunda bilinçlendirmek için ünlü çizgi dizi Sünger Bob karakterlerini görevlendirdi.

Enerji devlerinin ekolojik felaket potansiyeline dikkat çekmek isteyen için okyanusta yaşayan en ünlü sünger karakteri kullanan Greenpeace, birkaç hafta sonra karara bağlanacak sondaj çalışmasına dikkat çekiyor.

Enerji firmalarına Amazon’da sondaj izninin birkaç hafta sonra karara bağlanacağını hatırlatan Greenpeace, yayınladığı kampanyada su altında yaşayan canlılar için bunun bir çevre felaketine yol açacağından korkuyor.

Greenpeace UK Petrol Kampanyacısı Sara Ayech şunları söyledi: “Deniz biyologları, Amazon Resifi’ni yeni bir biyom, yani var olması mucize olan eşsiz bir ekosistem olarak nitelendiriyorlar. Ancak günümüz petrol endüstrisinin tehdidi altında. Kaynakların yakın gelecekte tükenecek olması talihsizlik, ama bu durum doğanın ayak basılmamış mucizelerini yok etmek anlamına gelmemeli”.

“BP Amazon Resifi’nden Elini Çek” adlı kampanya Greenpeace UK tarafından 4 Temmuz’da yayınlandı.

 

İLGİLİ HABERLER