Spotify’a 1,6 milyar dolarlık dava şoku

Dijital müzik platformu Spotify, yayın haklarını ihlal ettiği iddia edilen Wixen Music Publishing’e 1,6 milyar dolarlık tazminat ödeyebilir.

BBC’de yer alan habere göre aralarında Janis Joplin, Neil Young ve Tom Petty gibi sanatçıların haklarına sahip olan Wixen Music Publishing, yayın haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Spotify’a 1,6 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Şirket, aralık ayı sonunda ABD’nin California eyaleti federal mahkemesinde açtığı davada, Spotify’ın yapım şirketleriyle vardığı anlaşmalarda şarkı yazarlarının ve yayın hakkı sahiplerinin taleplerini karşılamadığını ileri sürdü.

Şirket, yayın haklarının ihlal edildiği 10 binden fazla şarkı için toplam 1.6 milyar dolar tazminat ödenmesini talep etti.

Spotify uzlaşma arayışında

Spotify, halen şarkı yazarlarının açtığı bir toplu telif davasında yasal uzlaşma görüşmeleri yürütüyor. Şirket, sanatçılara 43 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak Wixen ve diğer yayıncılar, kendi taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle uzlaşmaya karşı çıkmıştı.

Spotify ise kendi platformunda yer verdiği bir şarkının başka mecralarda da yayınlanabildiğini, dolayısıyla yayın hakkının münhasıran kullanmadığını ileri sürerek yayıncıların taleplerine karşı çıkıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

İLGİLİ HABERLER