Spor yapan çalışanların işe devamsızlığı yüzde 42 azalıyor

 

Çalışanların kendilerini iyi hissetmelerinin iş hayatına büyük ölçüde etkilediğine yönelik araştırmalar özellikle son birkaç yıldır dikkat çekiyor. Hobiler, sağlıklı yaşam ve spor çalışanların iş verimliliği konusunda önemli rol oynuyor.

FitPass spor kartı tarafından, insan kaynakları müdürleri arasında yapılan araştırmaya göre spor yapan şirket çalışanlarının işe devamsızlığı yüzde 42 oranında azalıyor.

Araştırmada, ofislerde çalışan ve uzun süre hareketsiz kalan kişilerin spor yapmaya başladıktan sonra işe devamsızlıklarının azaldığı ve şirketteki verimliliklerinin arttığı belirlendi.

FitPass’ın Polonya’da yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar yer aldı. İnsan kaynakları departmanı yöneticilerinin katıldığı araştırmada şirket çalışanlarının düzenli olarak spor yapmaya başlamalarının ardından yaşanan olumlu değişimler ortaya çıkarıldı.

-FitPass tarafından Polonya’da yapılan araştırmada 600 bin kişinin sağlık ve spor programlarından yararlandığı belirlendi.

-Şirketlerin çalışanlarına sağladığı bir yan hak olarak spor yapma imkanı tanınmasıyla birlikte şirket çalışanlarının yüzde 70’i hayatlarında ilk defa düzenli olarak spor yapmaya başladıklarını söyledi.

-Spor yapma programına katılan çalışanların kurumlarına bağlılık oranlarında yüzde 90 seviyesinde artış yaşandığı tespit edildi.

-Ayrıca spor programlarına katılan çalışanların işe devamsızlıklarında yüzde 42 oranında bir azalma meydana geldiği gözlendi.

Sağlıklı çalışanlar verimli şirketler yaratıyor

FitPass Türkiye Operasyon Müdürü Kutay Tufan konuyla ilgili: “FitPass ile İstanbul’da 250’den fazla spor salonuna sınırsız bir şekilde girerek spor yapmak mümkün. Sadece fitness değil pilates, yoga, crossfit, yüzme gibi 40 spor branşından faydalanabiliyor kart sahipleri. Sağlıklı çalışanlar şirketlerin daha verimli ve daha başarılı olmasını sağlıyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER