Sosyal medyada henüz işin eğlence tarafındayız!

 

Günseli Özen Ocakoğlu, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı’yla teknolojinin etkisiyle süre giden hızlı değişimini ve beraberinde değişen toplumsal yapıyı ve eTR ödüllerini konuştu. İşte bu röportajdan çarpıcı bölümler:

 

 
Nüfus genç ama neden bizde bilişim sektörü yeterince büyümüyor? 
Türkiye’deki gençlerin dünyadaki gençlerden farklı olduğunu düşünmüyorum. Bizimkilerin elinde ne varsa dünyadaki gençlerde de aynısı var. Ayrıca toplum ve devlet giderek daha fazla bilişim alanındaki yaratıcılığı destekliyor. Önemli olan gençlere verilen imkanların yerinde kullanılıyor olması, çünkü farklılığın buradan doğacağına inanıyorum. Örneğin Orman Bakanlığı’nın eTR’de ödül alan projesi böylesine bir farklılıktır ve benim için de bir başarı öyküsüdür.

RedHack dersem!

Tarihin bu en eski mesleğiyle birlikte yaşayacağız. Güvenlik her zaman tehdit edilecek, diğer taraf da önlem alacak. Belki en önemli kırılım noktası burasıdır. Siber anlamda büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabiliriz. Diğer yandan özgürlük kavramı hem değişiyor hem özgürlük talebi artıyor. Bir yandan tehlikeyi denetim altına almaya çalışırken diğer yandan özgürlük taleplerinin cevaplandırılması söz konusu olacak. Mücadele karşılıklı devam edecek ve bunun önüne geçilebileceğini de sanmıyorum.

Sosyal medyayı değerlendirir misiniz?

Yeni bir alışkanlık, davranışlarımızda yeni bir kırılım. Henüz işin eğlence tarafındayız. Şimdilik medyadaki etkilerini görüyoruz. Tek taraflı bilgi vermekten iki taraflı işleyen bilgilendirme sürecine geçildi. Kafamı kurcalayan konulardan biri de sosyal medyanın henüz yeterince kurumsallaşamadığıdır. Şimdiye kadar sosyal medyanın toplumsal gücünü olumlu olaylarda değil de yıkıcı olaylarda gördük. Bu boşluk da henüz doldurulmadı. Üstünde düşünülmesi gereken bir başka konu da yasaklanan internet siteleri. Onları kimler, neden yasaklıyor? Vatandaş olarak bunları da şeffaf olarak görme hakkına sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum.
 

İLGİLİ HABERLER