“Sosyal Medya Yasası” ilk cezasını kesti!

Kamuoyunda Sosyal Medya Yasası olarak bilinen 5651 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle sosyal medya platformlarına ülkemizde en az bir temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. 1 Ekim’de resmi gazetede duyurulan gelişmede, temsilci belirlenmesine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde idari para cezası ile başlayan cezalar, adım adım reklam durdurma ve servise erişimin yavaşlatılmasına kadar uzanacağı da belirtilmişti. Cezaların ilki geldi!

Sosyal medya platformlarına tanınan yasal sürenin (1 ay) sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildiğini Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada duyurdu.

Sosyal Ağ Sağlayıcılarından ne talep ediliyor?

Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

İLGİLİ HABERLER