Sosyal medya hesaplarınızı alın, 90’lara gidiyoruz!

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya uygulamalarından; TikTok, Tinder, Microsoft Teams, Facebook ve Amazon Prime Video’ya 90’lar gözlüğüyle bakmaya ne dersiniz? “Soysal medya platformları 90’larda doğsaydı nasıl olurlardı?” sorusuna yanıt arayan Computer Futures tarafından hazırlanan görsellerle sizi eğlenceli bir 90’lar hikayesine davet ediyoruz.

TikTok’a 90’lar ruhu üfledik!

 

Kendine özgü baskın bir tarzı olan hatta bu tarzıyla hızla diğer sosyal medya platformlarını da dönüştüren TikTok’u 90’lar dansı ve stiliyle hayal edin. 90’lar ruhunu taşıyan bu şaşaalı kamerayı da unutmayın! Zira bu 90’lar yolculuğunda cep telefonu yasak, şartlara ayak uydurmak gerek.

Yeni ofis arkadaşınız faks makinesinden daha sessiz

90’lardan sonra doğanlar için hemen söyleyelim bu bir faks makinesi. Dokümanları bir telefon ağı üzerinden elektronik olarak gönderen cihaz 90’lı yıllarda işletmeler tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı. Computer Futures 90’ların fax makinesini Microsoft Teams olarak tasarladı. Ortaya da bu eğlenceli görüntü çıktı.

Sohbetine “match” edenler burada mı?

Tinder’a aşina kişiler, bazı kullanıcıların “güçlü Tinder oyunu” olarak tanımlandığını duymuş olabilir. Bu, sohbet yeteneğini belirtse de, 90’ların oyun cihazı bu ifadeye yepyeni bir anlam kazandırıyor.

90’lı yıllardaki tanışma sitelerinde, bekarlar diğer kullanıcıların fotoğraflarını göremiyordu. Bunun yerine, sohbet yoluyla bağlantılar kurdular. Tinder, kullanıcılara diğer profil kullanıcılarından hoşlanıp hoşlanmadıklarına bağlı olarak sola veya sağa kaydırma kolaylığı sağlıyor, tabii ki kullanıcıların bu özgürlükleri baki fakat maalesef sadece sohbet üzerinden değerlendirme şansınız var.

Sosyal etkileşim şart

90’larda, arkadaşınızın tüm ayrıntılarını ve doğum günlerini tek bir yerde saklamak istiyor olsaydınız, elektronik bir ajanda favori seçeneğiniz olurdu. Facebook 90’ların başında olsaydı, herhalde böyle bir cihazla karşımıza çıkardı.

Bu şık cihaz, sosyal çevrenizle ilgili bilgileri tek bir yerde tutmanıza ve yaklaşan etkinlikler ve doğum günleri için hatırlatıcılar gönderebilirdi. 90’larda, bazı arkadaşlarınızla etkileşime girmenize izin veren temel telekomünikasyon yetenekleri bile vardı, tıpkı burada sizin yorumunuza cevap veren Karen gibi.

Film saatleri şakaya gelmez!

90’lı yıllarda, DVD oynatıcılar uzun araba yolculukları ve çocukları evden uzakta eğlendirmek için gerekliydi. O zamanlar eğlence sadece birkaç dokunuş uzakta değildi; herkesin tek ekranda izleyebileceği bir film seçmek çok ciddi bir olaydı. Hatta bazen de kabus.

90’lı yıllarda, Amazon Prime ile hareket halindeyken bir film izlemek için bu cihaza ulaşıyor ve birkaç kez izlediğimiz sınırlı sayıda film arasından en sevdiğimiz DVD’yi seçiyorduk.

 

İLGİLİ HABERLER