Sosyal medya 12 Eylül için ne dedi?

Tick Tock Boom Digital Pr & Marketing taraından geliştirilen eş zamanlı internet ve sosyal medya takip programı BoomSonar, 12 Eylül Davası’nın internetteki yansımaları incelendi. 12 Eylül Davası’nın ilk duruşması 4 Nisan 2012 tarihinde, darbe tarihinden 32 yıl sonra gerçekleşti. Türkiye’de ilk kez bir darbe sonrasında sorumlular yargılanıyor. Davanın ilk duruşmasına, Kenan Evren sağlık durumu dolayısı ile katılmadı. 12 Eylül Davası’nın başladığı 4 Nisan tarihinden itibaren, 3 gün içerisinde toplam 8.721 haber yapıldı. Dava tüm Türkiye’nin gündemine oturmayı başardı. Ulusal basında konu ile ilgili 899 haber yapılırken, yerel haber siteleri konuya 612 kez yer verdi. Yerel haber sitelerinde konuya en çok yer ayıran Bursa oldu. Bursa yerel haber sitelerinde 12 Eylül Davası ile ilgili 66 haber yapıldı. Bursa’dan sonra konuya en çok yer ayıran yerel haber siteleri Balıkesir ve Aydın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları 12 Eylül Davası ve Kenan Evren, sosyal medyanın da en popüler tartışma konularından birisi oldu. Kenan Evren, Twitter’in Trending Topics listesine girdi. 4-6 Nisan tarihleri arasında, 12 Eylül Davası ile ilgii olarak sosyal medya kanalları üzerinde 11.572 mesaj atıldı. Tartışmanın en yoğun geçtiği kanal Twitter oldu. Twitter kullanıcıları, 12 Eylül Davası ile ilgili olarak 8.100 tweet attı. 12 Eylül Davası, 3. duruşmadan sonra 11 Mayıs 2012 tarihine ertelendi. Dava ertelense de internette tartışmalar tüm hızı ile sürüyor. En büyük tepki, Kenan Evren’in sağlık sorunları sebebi ile duruşmaya gelmemesine gösterildi. Sosyal medya kullanıcıları, kolunu kırdığı söylenen Kenan Evren hakkında, “kırık değildir, ‘darbe’ dir o” şeklinde tepkilerini dile getirdiler. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının tepki gösterdiği bir diğer konu, darbe döneminde Kenan Evren’in yanından ayrılmayanların bugün davanın öncülüğünü yapmaları. Sosyal medya kullanıcıları o zamanlar Kenan Evren’i tebrik edenlerin bugün takındıkları tavrın samimi olmadığını düşünüyor.

 

12 Eylül Davası, tüm Türkiye’den büyük destek görürken, yargılamanın samimiyetine inanmayanlar da oldu. Bu davanın asıl amacının darbe sorumlularını bulmak olduğuna inanmadığını söyleyenler arasında, 12 Eylül döneminin işkence gören önemli isimleri de var. Darbe konusuna bu kadar sert bakmayan kişiler ise, yaşananların dönemin şartları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorlar. 80’li yılların kaos ortamını yok sayarak, bugün kelle avcılığı yapılmasını yanlış bulduklarını söyleyen kişiler, yargı sürecinde sadece şahısların suçlanmasına da itiraz ediyorlar. Dava henüz sürerken, sosyal medya kullanıcıları çoktan kararını verdi. Sosyal medya kullanıcıları, Kenan Evren’i diktatör olmakla suçluyor ve cezalandırılmasını istiyor.

İLGİLİ HABERLER