Şok iddia: Özel WhatsApp yazışmaları Google’a sızdı!

Yeni veri gizliliği güncellemesini kabul etmeyen kullanıcıların uygulamaya erişimini engelleme kararı alan WhatsApp hakkında inceleme başlatılmıştı. Bu emrivakisi sebebiyle birçok kullanıcı kaybeden uygulama yeni bir veri ihlaliyle tekrar gündemde. Şimdi de WhatsApp’ın verileri Google ile paylaştığı iddia ediliyor. 

WhatsApp veri ihlali ile tekrar gündemde

WhatsApp’ın özel gruplarına Google’da arama yapan kişiler erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen veri açığı, WhatsApp, grup sohbeti davetlerinin endekslenmesine izin verdiği için Web’de özel grupların mesajlarına ulaşmayı sağlıyor. Bu veri açığı ilk olarak 2019 yılında keşfedilmişti. Tepkilerle karşılaşan WhatsApp sorunu hızlı bir şekilde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Sorun kısaca, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine izin vermesi. Bu sebeple pek çok kişinin kişisel bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri gruplar ortaya çıktı. WhatsApp sınırlandırmış olsa da yine arama sonuçlarında kişisel bilgiler görülüyor ki bir açık söz konusu. Google’da arama yapıldığında gruplar ve davet bağlantıları tekrar görünüyor.

Yalnızca gruplar değil aynı zamanda insanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle basit bir Google aramasıyla ortaya çıkartılabiliyor.

WhatsApp sorunu çözmek adına geçen yılın Mart ayından beri Google’a dizin ekleme dışında “noindex” etiketleri eklemeye başladı. İlerleyen süreçte arama sonuçlarının artık Google’da görünmediği ortaya çıktı ancak kısa süre içinde bağlantılar arama sonuçlarında tekrar görünmeye başladı. Yani WhatsApp’ın bulmuş olduğu “noindex” etiketi çözümü başarısız oldu ve daha etkili bir çözüm bulmazsa, daha çok kullanıcı kaybedecek gibi görünüyor.

Kaynak: Shifdelete

İLGİLİ HABERLER