Siber saldırıya uğrayan e-bebek.com yeniden açıldı…

Bilgisayar korsanları tarafından hacklenen ve bir süredir internet sitesine ulaşılamayan e-bebek sonunda hizmete açıldı.

Marka internet sitesine erişimi önleyen bu ciddi saldırının ardından 52 ildeki 161 mağazasında hizmet vermeyi sürdürmüştü. e-bebek’in yaşadığı krizi derinleştiren noktalarda biri ise siber saldırıyı düzenleyenlerin siteyi bırakmak için fidye istedikleri iddiaları oldu. Hacker’ların e-bebek.com dosyaları ve veri tabanındaki tüm bilgileri şifrelediği ve düzeltmek için 300 Bitcoin (20 milyon lira) fidye istediği iddia ediliyordu.

Bu süreçte e-bebek müşterilerinin en büyük korkusu ise kredi kartı bilgilerinin kopyalanması oldu. Ancak e-bebek CEO’su Halil Erdoğmuş bloomberght.com’a yaptığı açıklamada müşterilerinin kredi kartı bilgilerinin sistemlerinde hiçbir zaman kayıt altına alınmadığını dolayısıyla hackerların bu bilgilere ulaşamadığını açıklamıştı.

Nihayetinde sorun çözüldü ve e-bebek.com yeniden hizmet vermeye başladı. Ancak hackerların gerçekten fidye isteyip istemediği, sorunun çözümü için e-bebek’in istendiği iddia edilen fidyeyi ödeyip ödemediği bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER