Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nden BKM’ye Netflix tepkisi

Organize İşler Sazan Sarmalı’nın sinema salolarında gösterimdeyken Netflix’te yer alması konusunda Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) kamuoyu açıklaması yaptı: “Yapımcılarının film üretemez hale geldiği şartlarda Türk Sinemasının varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.

Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’nın sinema salonlarında gösterimdeyken Netflix’te yayınlanması herkesi çok şaşırttı. Türkiye’de böyle bir durum ilk defa yaşanırken sebep olarak Mars Cinema Group arasında yaşanan anlaşmazlıklar gösterildi. BKM’nin bu anlaşmazlığı gidermek için çıkan yasadan önce filmi Netflix’e sattığı ifade edildi.

“Bu Türk sinemasına bir darbedir”

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği tarafından yapılan açıklamada bu durumun etik değerlere uymadığı vurgulandı. Açıklamanın devamı ise şöyle: “Çıkan yasanın yaptırımlarının altı ay ertelenmiş olması nedeniyle bazı yapımcı şirketler sezonun en yüksek gişe beklentili filmlerini belirsiz bir tarihe ertelemiş ve bu da sektörde büyük bir düşüş ve ekonomik krize neden olmuştur. Bu süreçte BKM ile filmin ortağı ve dağıtımcısı konumunda bulunan CJ Entertainment şirketi, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmini kanunun getirdiği yaptırımlar yanında sinema sahiplerinden aldığı fiyat artırımı taahhüdüne ve sinemalara özel şartlar yükleyerek vizyona sokmuş olmalarına rağmen, aylar evvel sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde VOD platformlara da satmış ve bu satışı sektörden gizleyerek sektörel teamüller ve etik değerlere ters düşen bir ilke imza atmışlardır. Ulusal basınımıza “Türk Sinemasında devrim” başlığı ile yansıyan bu gelişme, Türk sineması için devrim değil bir darbedir. Salonlarımızda oynatmakta olduğumuz Organize İşler Sazan Sarmalı filminin aynı anda VOD platformlarda da gösterime girişini bunca sancılı sürecin ardından vardığımız şu noktada büyük şaşkınlık ve üzüntüyle karşılıyoruz.”

Dünyadaki örneklerinde ülkeler kendi ulusal sinema sektörünü korumak amaçlı olarak, filmlerin sinema gösterimleri ile dijital platformlardaki gösterimleri arasında 4-6 ay arasında bir süre sınırı koyduğu ifade dilen açıklamada benzer bir kanunun acilen devreye girmesi gerektiği de Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

“Gururluyuz…”

Organize İşler Sazan Sarmalı filminin Netflix’te gösterime girmesiyle ilgili tartışmalara BKM tarafından da açıklama geldi; “Bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz”

BKM’nin Netflix ile yaptıkları anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi bir yere taşıyacağını ifade ettiği açıklamada, “İstanbul’a ait bir filmi dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunmak kararımızın gelecekte Türk sinemasının da aynen Türk dizilerinde olduğu gibi dünya seyircisi ile buluşmasına önayak olacağına, ülkemizin ve Türk sinemasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına kalpten inanıyoruz. Ayrıca bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz” denildi.

İLGİLİ HABERLER