Samsung liderliği kaybetti: Huawei artık dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından  ambargoya maruz kalan Huawei sürpriz bir başarıya ulaştı. Counterpoint Research’ün paylaştığı bilgilere göre ABD’nin ticari ambargosu nedeniyle Google servislerini kullanamayan Huawei, Samsung’u geçti ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi. 

Huawei Google ile arasındaki buzlar ABD yönetiminin Huawei’ye ticari ambargo uygulamaya başlamasıyla birlikte görülmeye başlanmıştı. ABD yönetiminin kararıyla birlikte Huawei ve diğer Çinli teknoloji firmalarının ABD’li şirketlerden ürün tedarik etmesi kısıtlanmıştı. Tüm bu gelişmelere rağmen Huawei, Nisan ayında pazar payını yüzde 19 artırdı. Counterpoint Research’ün paylaştığı bilgilere göre, Huawei bu artışla Samsung’u zirveden indirdi ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu. Samsung’un pazar payı ise yüzde 17’de kaldı.

Counterpoint Research yetkililerinden Neil Shah, Huawei’nin pazarda kısa bir süre için yüzde 19’luk bir pay yakalayarak; an itibariyle en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna geldiğini belirtti. Bu başarıda Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından ambargoya uğramasına tepki gösteren bir müşteri kitlesinin de payı olduğu düşünülüyor. Çoğunluğu Çinli kullanıcılardan oluşan bu müşteri kitlesi, ambargolar karşısında Huawei ürünlerini satın almayı tercih ederek markaya katkıda bulunmuş durumda.

İLGİLİ HABERLER