Samsung binlerce çalışanını işten çıkarıyor

Teknoloji devlerinden Samsung, Apple ve Çinli satıcılara karşı pazar kaybını işten çıkarma operasyonuyla atlatmayı planlıyor. Şirketin yapacağı bu işten çıkarmanın daha çok genel merkezinde çalışanları kapsayacağı belirtiliyor.

Güney Kore’nin yerel gazetesi The Economic Daily’e göre şirket insan kaynakları, halkla ilişkiler ve finans departmanlarında çalışan 9800 kişiyi işten çıkartacak. Bu işten çıkarmayla birlikte şirket genel merkezindeki toplam iş gücünün yüzde 10‘unu kaybetmiş olacak. 

Nomura Holdings analisti Chung Chang Won, “İşten çıkarmalar maliyetleri kontrol altına almanın en kolay yolu ve Samsung’un mobil alandaki harcamaları ayrıca daha sıkı bir şekilde kontrol edilebilir. Samsung, önümüzdeki yıllarda karlarda hızlı bir artış görünmediği için kemerleri sıkmaya hazırlanıyor” değerlendirmesini yaptı.

Gartner’ın çeyreksel olarak yayınladığı rapora göre 2015 birinci çeyreğinde Samsung’un akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 24.2’e düşerken 2015 ikinci çeyreğinde pazar payı yüzde 19.9’a geriledi.

İLGİLİ HABERLER