Sağlık sektörü teknoloji devlerinin iştahını kabartıyor!

Sağlık sektörü nüfusun yaş ortalamasının artması, sağlıkta veri patlaması yaşanması ve yönetim alt yapısının giderek karmaşıklaşması gibi trendler doğrultusunda sistematik değişimler yaşıyor. Bu sorunlar, salgının da gündeme gelmesiyle daha da acil bir hal aldı. CB Insights’ın “Big Tech in Healthcare” adlı raporu bu sorunların ışığında global teknoloji devleri Facebook, Amazon, Microsoft, Google ve Apple’ın (FAMGA) aldığı aksiyonları gözler önüne seriyor.

Teknoloji devlerinin gözü 3.6 trilyon dolarlık sağlık pazarında

Facebook, Amazon, Microsoft, Google ve Apple, kısaltılmış adıyla FAMGA salgından önce de sağlık hizmetleriyle iş birliği içindeydi; ölçümleri, kullanıcı verileri, teknolojiyi ve markalarını tüketici ve kurum sağlığı deneyimini iyileştirmek üzere ele alan teknoloji devlerinin amacı 3.6 trilyon dolar değerindeki A.B.D. sağlık pazarından pay kapmak. COVID-19 ise bu süreçte gaz pedalına basılmasına neden oldu.

Neden şimdi?

Sağlık sektörü dünyanın hangi bölgesinde olursanız olun fark etmeksizin en büyük sektörler arasında bulunuyor. Ancak boyutundan beklenmeyecek derecede sınırlı bir dijitalizasyon sürecine sahip. Bunun yanı sıra A.B.D. gayri safi yurtiçi hasılasının büyük bir kısmını, diğer Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) üyesi ülkelerle de kıyaslandığında sağlık sektörüne yatırıyor. Bu oran A.B.D’de yüzde 16.9’ken İspanya, İngiltere, Norveç, Kanada ve Japonya’da sırasıyla yüzde 8.9, yüzde 9.8, yüzde 10.2, yüzde 10.7 ve yüzde 10.9. Tüm OECD ülkelerinin sağlık sektörüne harcadıkları GSYH ortalaması ise yüzde 8.8 oranında. Peki teknoloji devleri dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan sağlık sektöründe neler yapıyor? Yanıt CB Insights’ın “Big Tech in Healthcare” raporunda…

Facebook

Kullanıcı verisi deyince akla ilk gelen marka olan Facebook, elindeki veriyi doğru ve ihtiyaç duyulan sağlık bilgilerini insanlara ulaştırmak ve ortak sağlık içeriklerine odaklanan kullanıcı gruplarını organize etmek için kullanıyor. Facebook’un rakip olarak gördüğünü saklamadığı Çin merkezli uygulama WeChat, Çin sağlık sektörünün dijital ön kapısı olarak konumlanıyor. Facebook da bu görevi A.B.D. başta olmak üzere birçok ülkede üstlenmeyi hedefliyor.

Amazon

E-ticaret ve cloud hizmetleriyle ön plana çıkan Amazon iş bitirici yazılımlar inşa etme konusundaki deneyimi ve sahip olduğu 110 milyondan fazla Prime müşterisiyle sağlık sektöründe de kendine yer etmeye çalışıyor. Teknoloji devinin ilaç tedarik zinciri, tele-sağlığı ve cloud işlemcileri sağlık sektöründe atılan önemli adımlar olarak değerlendiriliyor. Amazon satın almacılar ve tedarikçiler için bir pazar yeri sağlayacak olmasıyla sigorta sektörünü de alt üst edecek gibi görünüyor.

Microsoft

Microsoft tüm dünyanın favori iş yeri uygulamalarının sahibi. Microsoft’un bu hizmetlerini sağlık sistemine adapte edeceği de öngörüler arasında. Teams ve Azure ürünlerinin gördüğü ilgi hali hazırda artmışken Microsoft daha birçok aplikasyonu da pazara sürebilir.

Google/Alphabet

AI gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak arama yapmak Google’ın DNA’sında var. Şirket bu yetisini tedarikçiler, hastalar ve araştırmacılar için daha iyi arama deneyimleri tasarlayarak sağlık sektörüne entegre ediyor. Amazon’un sigorta sektörünü alt üst etme ihtimali olduğu gibi, Google’ın da sağlık eğitimi alanında dengeleri değiştirme ihtimali yüksek.

Apple

Apple odağında kullanıcılarının sağlık verilerini güvenli koşullar altında organize etmek ve yönetmek var Bunun yanı sıra Apple’ın planları arasında yazılımcılar ve araştırmacılar için özel geliştirilmiş bir App Store’u hizmete açmak da bulunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER