Rusya Krizi firmaların yüzde 20’sinin 2016 planlarını değiştirdi

 

Eleman.net, Rusya Krizi ile ilgili farklı sektörlerden yaklaşık 8 bin firma yetkilisinin katılımı ile bir araştırma gerçekleştirdi.

Rapora göre, Türkiye-Rusya krizinden olumsuz anlamda etkilenmediğini belirten firmaların oranı yüzde 50’nin üzerinde.

-Krizin ihracatlarını olumsuz etkilediğini belirtenlerin oranı yüzde 7,4 olurken, ilk iki sırada tekstil ve imalat sektörleri yer alıyor.

2015 yılının Kasım ayında, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçağının sınır ihlali yapmasının ardından düşürülmesi ile başlayan Türkiye – Rusya krizi birçok sektörü etkiledi.

Eleman.net’in araştırması, firmaların yarısından fazlasının Rusya krizinin etkilerini hissetmediğini gösteriyor.

“Rusya ile yaşanan kriz ortamı (siyasi kriz), şirket faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?” sorusuna firmaların yüzde 52,2’si “Etkilemedi” yanıtını verdi.

-Yüzde 20,7’lik bir kesim Rusya krizinin firmalarının 2016 planlamalarını değiştirmesine neden olduğunu söylerken, bütçelerinin olumsuz etkilendiğini belirtenlerin oranı yüzde 12 oldu.

-Krizin, firmalarının ihracatını düşürdüğünü ifade edenlerin oranı ise yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. 

Rusya krizinden etkilenmeyen ilk üç sektör incelendiğinde, hizmet, Bilgisayar / BT / İnternet ve eğitim sektörlerinin ilk üç sırayı aldığı görülüyor. Krizin ardından planlarının değiştiğini ifade eden sektörler arasında imalat ilk sırada yer alırken, şirket bütçesinin olumsuz etkilendiği üç sektör ise inşaat, gıda ve otomotiv olarak sıralandı.

Krizden en çok etkilenen grup olarak nitelendirilebilecek, ihracatın düşüş kaydettiği sektörlerde tekstil ve imalat, sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 15,4’lük oranları ile ilk iki sırada yer aldı.

İLGİLİ HABERLER