RTÜK’ün kılıcı mı yoksa otosansür mü?

14 Aralık günü Cüneyt Özdemir’in Twitter’da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den de bahsederek anlattığı “Çıplak” dizisi, BluTV’de yayından kaldırıldı. Konuya ilişkin ne BluTv’den ne de RTÜK’ten henüz bir açıklama gelmezken, Gazeteduvar’da yer alan habere göre, dizinin yapımcısı olan TN Yapım’ın Genel Koordinatörü Merve Göntem, yayından kaldırma kararıyla ilgili olarak, “İkinci sezon çekimlerini bitirmemize günler kala, BluTV’den gelen bir telefonla dizinin yayından kaldırıldığını öğrendik” dedi.

Nasıl başladı?

Gazeteciliğe YouTube üzerinden devam eden Cüneyt Özdemir gerçekleştirdiği canlı yayında diziyi çok beğendiğini ve günümüz gençliğinin de çok beğeneceğini belirtmiş, ardından RTÜK başkanına gönderme yaparak bir tweet paylaşmıştı.

Ve sonra…

Aynı gün dizinin BluTV’den kaldırılmış olması sosyal medyanın gündemine oturdu. Dizinin RTÜK tarafından mı yoksa BluTV tarafından mı kaldırıldığı bilinmezken, pek çok twitter kullanıcısı Cüneyt Özdemir’in diziyi hedef gösterdiğini iddia etmişti. Yapmış olduğu paylaşımı silen Cüneyt Özdemir’se konuya ilişkin görüşlerini önce Twitter’dan yaptığı açıklamalarla dile getirdi, ardından 15 Aralık günü gerçekleştirdiği canlı yayınla konuyu yeniden ele aldı.

Özdemir Twitter’dan yaptığı açıklamada: “Yeni bir delilikle karşı karşıyayız. 6 ay önce Çıplak adında bir dizi çekiliyor. BluTV yayınlıyor. Ben diziyi yeni izleyip şaşırıyor ve övüyorum. Aylardır sansürcülüğünü eleştirdiğim RTÜK başkanına her zaman olduğu gibi esprili bir şekilde ‘aman duymasın’ deyip söyleniyorum. Dizi BluTV’den kaldırılıyor ve ihale bana kalıyor! Bu dizi RTÜK yüzünden mi yoksa RTÜK korkusundan mı kaldırıldı ne oldu bunu resmi açıklama olunca öğreniriz ama anlamadığım dayağı niye ben yiyorum? RTÜK’ün sansür tavrını aylardır hemen her yayında eleştiren benim yahu. Sosyal medya tamamen bir linç ve delilik alanına dönüştü. Sürekli kendimizi açıklamak zorunda hissediyoruz. Gerekiyor da… Yapacak bir şey yok. Demek ki biz yeterince kendimizi anlatamıyoruz. O yüzden bir daha bakın bakalım benim kadar RTÜK’ün sansürünü eleştiren kimse var mı?” dedi.

Konuya ilişkin kafalar karışık. Ne RTÜK’ten ne de BluTV’den henüz bir açıklama gelmedi. Peki “Çıplak”ın başına ne geldi? Dizinin yayından kaldırılması RTÜK’ün kararı mı yoksa otosansür mü? Bu soru ancak iki kurumundan biri açıklama yaptığında yanıt bulacak.

İLGİLİ HABERLER