RTÜK’ten Deezer ve Tidal platformlarına ihtar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Spotify’dan sonra Deezer ve Tidal için de lisans başvurusu uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada 72 saat içerisinde lisans başvurusunda bulunulması ve 3 aylık yayın lisans ücretinin peşin ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik dinleme platformlarından bir tanesi olan Spotify, geçtiğimiz dönemde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) Türkiye’de yayınlarına devam edebilmesi için lisans başvurusunda bulunması gerektiği konusunda ihtar almıştı.

RTÜK’ün web sayfasında yayınlanan duyuruyla Tidal ve Deezer’ın da RTÜK’ten lisans almadığı ortaya çıktı. RTÜK, bu iki platformun 72 saat içerisinde 3 aylık lisans ücreti yatırmasını talep etti. 72 saat içerisinde lisans ücreti yatırılmaması halinde platformlara erişim engeli uygulanacak.

Yapılan açıklamada gerekliliklerin yerine getirilmemesi halinde yapılacaklar şöyle açıklandı, “Belirtilen internet siteleri, başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar olunur.”

 

İLGİLİ HABERLER