Ross Lovegrove Renault için tasarladı

Geçmişte Tag Heuer, Patrick Jouin gibi tasarımcılarla işbirliği yaparak dikkat çeken Renault’nun yeni konsept modeli Twin’Z, dünyaca ünlü tasarımcı Ross Lovegrove tarafından tasarlandı. Renault Tasarım Rönesans’ını başlatan Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, Ross Lovegrove’u otomotiv tasarımıyla buluşturarak sektörde sıra dışı bir işbirliğine imza atmış oldu. Renault’un yeni renkler ve yeni malzemelerin kullanımıyla ortaya çıkan ve küçük şehirli bir modelde kişiselleştirme olanaklarının sınırlarını zorlayan yeni konsept modeli Twin’Z’nin içi ve dışı Ross Lovegrove tarafından tasarlandı. Otomobil tasarımı ve iç mimari gibi iki farklı alanı buluşturan ve ilk kez Milano’da görücüye çıkan yeni konsept, Renault’nun gelecekteki küçük şehirli modellerinin tasarım çizgilerinden ipuçları verirken ilhamını da yine Renault’un iki şehirli modeli  Twingo 1 ve R5’ten alıyor. Twin’Z’nin tampon, far, ızgara, jant gibi unsurları kapsayan dış tasarımı, Acker ve ekibi tarafından yapılan çizim bazında Ross Lovegrove tarafından gerçekleştirildi. İç tasarım, renk ve malzeme seçimleri ise tamamen Ross Lovegrove ve ekibinden çıktı. Technocentre’da Renault Tasarım Direktörlüğünde gerçekleştirilen maket, Estival stüdyolarında imal edildi ve montajı tamamlandı. Otomobilde sıfır emisyonlu bir küçük şehir modeli üretmek için Daimler ile yapılan işbirliği çerçevesinde geliştirilmiş 50 kW gücünde elektrik motoru kullanıldı.

Lovegrove: Tüketici beklentisi yükseliyor

Otomotiv sektörünün ünlü bir tasarımcıya tasarım sürecini nadiren teslim ettiğini söyleyen Ross Lovegrove,  “Tasarım alanında değişim doludizgin devam ederken, otomobil tasarımı inovasyon anlamında da dönüşüm gösterdi. Tüketicinin konsept otomobiller ile seri üretim otomobillerden beklentisi giderek birbirine yaklaşıyor.  Yani otomobillerin konsept modele yaklaşmasını istiyor” dedi.  Lovegrove, “Başlangıçtan itibaren hedefim Renault’nun temel köklerine saygı gösterecek şekilde geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği arasında bir bağlantı kurmaktı. Fakat aynı zamanda Asya’yı karakterize eden yanında daha da ileri gitmekti. Amaç bir yandan 21. yüzyıl teknolojilerinin sağladığı iyileştirmeler sayesinde  endüstriyel düzeyde lüks ve zarafeti ifade ederken, aynı zamanda Fransız mirasını büyük bir koz haline dönüştürmek” diye konuştu.

Twin’Z: Otomobil ve mobilya arasındaki denge

Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker ise yeni modelin tasarım süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:  “Ross Lovegrove’un yaşam ve doğal hayattan ilham alan çalışmalarıyla Renault’da son üç yıldır üzerinde çalıştığımız strateji arasında sayısız köprü var. Bizim Renault’da sahip olduğumuz strateji duygu dolu, sadeliği temel alan ve halka yakın tasarımlar üretmektir. Twin’Z, otomotiv tasarımı sürecini farklı bir ışık altında izlememiz için bize en uygun fırsatı tanıdı. Söz konusu süreç otomobil ve mobilya dünyaları arasında denge oluşturmamıza imkân verdi. Bu misyonda günümüzün en yetenekli tasarımcılarından bir tanesinin yaratıcı desteğini aldık. Milano Fuarı da en son konsept otomobilimizi gözler önüne sermemiz için bize en uygun ortamı sağladı.”

İLGİLİ HABERLER