Rich Media etkin bir reklam modeli mi?

mobilike, 2010’dan 2012’nin ikinci çeyreğine kadar gerçekleştirdiği reklam kampanyalarının datalarını açıkladı. Öncelikli olarak iPhone ve sırayla iPad ve Android işletim sistemi olan akıllı telefonların teknolojik altyapısı kullanılarak uygulanan Rich Media günümüzde standart mobil banner reklamlarından sonra markalar tarafından en çok tercih edilen mobil reklam modeli. Markalar media first olmak, yarışmalara girmek, yüksek geri dönüş elde etmek (CTR), yaratıcı bir reklam uygulaması çıkarmak veya kullanıcıların ilgisini çekmek amacıyla Rich Media reklam modelini tercih ediyorlar. Akıllı telefon ve tabletlerin ekranını kaplayan, kampanyaya özel olarak tasarlanan, hareketli, interaktif, etkileşimi yüksek, ilgi çekici, animasyon ve ses içeren HTML5 altyapısı ile hazırlanan reklamların etkileşim süresi 10-30 sn arasında değişiyor. Geleneksel reklamlardan farklı olarak kullanıcıların reklamla etkileşime girmesini sağlayan Rich Media’nın etkileşimi reklam süresince devam ediyor.
Alışılagelmiş bannerlardan daha yüksek bir tıklama (CTR) oranı sağlayan model ile 2012 Q2’ye kadar reklam ağı içerisinde yayınladığı Rich Media kampanyalarından minimum %2.36, maksimum %29 geri dönüşüm oranı elde eden şirketin, 2009’dan bu yana gerçekleştirdiği 100’den fazla Rich Media kampanyasıyla markalara sağladığı ortalama CTR %6.23. Reklam ağında bulunan 80 yayıncısı ve 200’e yakın farklı platformun (akıllı telefon ve tablet uygulamaları, mobil site) reklam alanlarını pazarlayan şirketin, bugüne kadar yayınladığı toplam kampanya hacmine bakıldığında Rich Media reklamlarının 2010’da %17,7, 2011’de %20,7 ve 2012 Q2’de %22,1 payda ile yıldan yıla daha fazla ilgi çekici hale geldiği görülüyor. Yaratıcılığın sınırının olmadığı reklam modelinde, markanın kampanyasına ait görsellerle reklamlar mobile özel olarak HTML5 formatında hazırlanıyor. Markaya ait ve kampanyaya özel hazırlanan görseller ekranda uçabiliyor, puzzle şeklinde yerleştirilebiliyor, akar bant olarak veya galeri şeklinde uygulanarak bir çok farklı şekilde tasarlanabiliyor.
Rich Media kampanyalarında en çok kullanım yapan sektörlerin başında %39.6 ile telekomünikasyon gelirken, %21.8 ile otomotiv, %19.8 oranla finans ve %7.9 oranla elektronik sektörlerinde yer alan markalar tarafından tercih ediliyor. Rich Media kampanyası yayınlayan markaların sektörlerine göre ortalama geri dönüşüm (CTR) oranları alındığında ilk 5’te; %9.6 ile kozmetik sektörü en üst sırada yer alırken, ardından %7.2 ile alkollü içecek, %5.8 ile inşaat, %5.1 ile otomotiv ve %5.0 ile finans sektörü yer alıyor.  %44.6 oranla markanın mobil sitesine, %22.7 oranla AppStore’a, %16.3 ile Click to Video’ya, %11.5 ile web sitesine ve son olarak %4.9 oranla Click to SMS’e yönlendiği görülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER