Reklam bildirimleri Samsung’un başını ağrıtabilir

Güney Koreli teknoloji firması Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S8 ve S8+ telefonlarında yaşanan reklam bildirimi sorunu, kullanıcıları çılgına çevirdi. Daha önce telefonlarına otomatik yüklediği reklam destekli yazılımlar (adware) nedeniye ağır eleştiriler alan Samsung, söz konusu bildirim şeklinde reklamlardan dolayı kullanıcılardan büyük tepki gördü.

Samsung’un geçen yıl batarya sorunu nedeniyle piyasadan çektiği Note 7 modellerinden sonra “kurtarıcı” olarak gördüğü Galaxy S8’lerde yer alan sorun, bir Reddit kullanıcısının şikayetini dile getirmesiyle duyuldu.

ABD’de yaşayan bir Galaxy S8 kullanıcısı, “Oyun Optimizasyon Servisi’ uygulaması tarafından “%100 Ücretsiz Oyun İndir” başlıklı bir reklam bildirimi aldı. Bildirimde “Load Runner Classic” adlı oyunun reklamı yapılıyordu. Bu reklamın kendisinde bildirim olarak gelmesinden hoşlanmayan Reddit kullanıcısı, site üzerinden yaptığı gönderide “Ben reklam görmek için bu telefona 1000 dolar ödemedim” dedi.

Bu gönderiden sonra ABD’deki diğer Galaxy S8 kullanıcılarından da benzer tepkiler geldi. Şikayetlerin büyük çoğunluğu sadece ABD’de yaşayanlardan gelirken muhtemelen gönderilen reklam bildirimi ülke bazlı olduğu için diğer ülkelerde böyle bir bildirimle karşılaşılmadı.

Bölge farklılığı sebebiyle bu uygulama henüz Türkiye’deki kullanıcılara ulaşmasa da bu durum Samsung’un bildirim olarak reklam göndermeyeceği anlamına gelmiyor çünkü Galaxy S8 ve diğer “Game Launcher” olan telefonlarda uygulamadan promosyonları bildirim olarak alınabileceğine dair kullanıcılara seçenek sunuyor.

Konuyla ilgili henüz Samsung cephesinden bir açıklama yapılmadı.

İLGİLİ HABERLER