RE100 sürdürülebilirlik inisiyatifinin son katılımcısı Pepsico oldu

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, doğrudan operasyonları için 2030’a, tüm franchise ve üçüncü taraf operasyonları içinse 2040’a kadar tüm dünyada yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanma hedefiyle RE100 girişimine katıldı. Bu adımla, 2040 yılına kadar yaklaşık 2,5 milyon metrik ton sera gazı emisyonu azaltılacak.

Climate Group ve CDP iş birliğinde dünyanın en büyük ve itibarlı şirketlerinin yüzde yüz sürdürülebilir enerji kullanımına geçmesi amacıyla oluşturulan RE100 inisiyatifine adını ekleyen PepsiCo’nun dünya genelindeki ölçeği düşünüldüğünde bu adım, 2040 yılına kadar 2,5 milyon metrik sera gazı emisyonunu azaltma potansiyeline işaret ediyor.

Küresel gıda sistemi baskı altında

İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin dünya çapında hissedilmesiyle ve küresel gıda sisteminin önemli bir baskı altında olmasıyla birlikte hızlandırılmış eylemlere ihtiyaç duyulduğunu belirten PepsiCo Sürdürülebilirlik Direktörü Jim Andrew, “Büyüklüğümüzün ve ölçeğimizin getirdiği sorumluluğun farkındayız. Bu nedenle PepsiCo’nun küresel iş operasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçmek, sürdürülebilirlik gündemimizi devam ettirirken anlamlı etkiye sahip doğru bir adım oldu” dedi.

Climate Group RE100 Başkanı Sam Kimmins ise, “Küresel ticari faaliyetlerini yenilenebilir elektrikle sürdürme kararı alan PepsiCo, iklim değişikliğiyle mücadeleye güçlü bir bağlılık sergiliyor ve yenilenebilir enerjide iş modellerinin altını çiziyor. Hedeflere ulaşmak için yeni güneş ve rüzgar çiftliklerinin geliştirilmesine dünya çapında yatırım yapan PepsiCo, temiz enerjiye geçişi hızlandıran somut bir katkı sunuyor” diye konuştu.

2020 sonu hedefi: Yüzde 56 yenilenebilir elektrik kaynağı

Şu an PepsiCo, 9’u elektrik talebinin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılayan, 18 ülkede yenilenebilir elektrik kullanıyor. Yenilenebilir elektriğe geçiş bu yıl ABD’de devam ederken, PepsiCo 2020’nin sonuna kadar tüm dünyada kullandığı elektriğin yüzde 56’sını yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için PepsiCo, güneş ve rüzgar çiftlikleri gibi yeni global projelerin geliştirilmesini destekleyecek Güç Satın Alma Anlaşmaları ile birçok coğrafyada yenilenebilir kaynaklara yakın vadede geçişi sağlayacak enerji sertifikalarının satın alınması dahil olmak üzere zengin bir çözüm portföyü kullanacak. Şirket ayrıca dünya çapındaki tesislerinde artış gösteren yerinde rüzgar ve güneş enerjisi projeleri listesini genişletmeye devam edecek. Bu yılın başlarında, PepsiCo’nun New York Purchase’taki küresel genel merkezinin çatısına güneş panelleri kuruldu.

Net sıfır emisyon için uzun vadeli strateji

Global sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda 2020 yılı başında BusinessAmbition for 1,5°C anlaşmasına diğer ülkelerle birlikte dahil olan PepsiCo, küresel ısınmanın 1,5°C ile sınırlandırılması doğrultusunda bilime dayalı emisyon azaltma hedefleri belirleme ve 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak için uzun vadeli bir strateji geliştiriyor. Şirket, küresel Sürdürülebilir Tarım Programı aracılığıyla karbon verimli uygulamalar hayata geçirmek için çiftçilerle iş birliği yapmaktan Kuzey Amerika’daki en büyük elektrik filolarından birini yönetmeye kadar, değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltmada önemli ilerlemeler kaydetti.

İLGİLİ HABERLER