PTT’den gıda perakendesindeki fiyat oyununu bozan hamle: indirimli satışlar başladı

Son dönemde beklenenin üzerinde artış gösteren gıda fiyatlarına karşı PTT ve kooperatifler iş birliği yapıyor. Gıda perakendesi bu indirim ortaklığından rahatsızlık duysa da tüketici fiyatlardan memnun. PttAVM.com üzerinden başlayan satışlar kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konu haline geldi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünleri de online satış yapan PttAVM.com’da yer alacak. Ana satış kanalı kooperatif şubeleri olacak fakat kooperatif şubelerinin bulunmadığı bölgelerde internet üzerinden sipariş verilebilecek.

Şeker, zeytinyağı, ayçiçek yağı, bakliyat ve un gibi temel gıda ürünlerinde fiyatların aşağı çekilebilmesi için ürünler kooperatiflerden temin edilecek. Ayrıca ücretsiz kargo desteği de sağlanacak.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, bu dönemde gıdadaki fiyat artışlarının tüm dünyanın sorunu olduğunu belirtirken, şunları dile getirdi:

“Başta girdi maliyetleri olmak üzere, Kovid-19 nedeniyle yaşanan satış daralmasının yarattığı finansman maliyeti, lojistik, depolama, işçilik, enerji, ambalaj, dağıtım gibi kalemlerde yaşanan artışlarla beraber; et, süt, ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde toplam maliyet artışı yüzde 30’un bile üzerine çıktı. Gıda üretiminin maliyeti bu oranda artarken gıda fiyatlarının sabit kalmasını beklemek yanlış olur.”

Gıda ambalajlarındaki artış da fiyata yansıyan unsurlardan. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, şöyle anlattı:

“Gıda ambalajları, hammadde nedeniyle yani plastikten petrokimya ürünlerine yukarı gidiş var. Mesela plastikte ihtiyacın sadece yüzde 13’ünü yerli üretiyoruz. Dolayısıyla tüm dünyada artan fiyat bize de direkt yansıyor.”

Kaynak: Milliyet

İLGİLİ HABERLER