Prof. Dr. Alâeddin Asna, anısına düzenlenen Çalıştay’la iletişim mesleğine ışık tutmaya devam ediyor

Hocaları Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın “her koşulda eğitim” ilkesiyle yolan çıkan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Anabilim Dalı öğretim üyeleri, düzenledikleri Çalıştay’la, hem iletişim mesleğinin geleceğini sorgulayacak, hem de öğrencilerine teoride öğrendiklerini bu etkinlikte görev alarak deneyimleme fırsatı verecek. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Nişantaşı Kampüsü Medya Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Dijital Gerçeklikte Halkla İlişkilerin Evrimi” konulu Çalıştay, önceki yıl kaybettiğimiz halkla ilişkiler sektörünün kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın doğum günü olan 24 Nisan’da başlayacak. Etkinlik, tv.marmara.edu.tr adresinden canlı olarak yayınlanacak.

İki gün öğleden sonraları yapılacak oturumlarda sektörün temsilcilerini bir araya getirecek Çalıştay’da, iletişim mesleğinin bundan sonraki vizyonunun ne olacağı, standartlarını kimin koyacağı, iletişim eğitiminin niteliği ve nereye evrileceği, iletişim örgütlerinin mesleğin itibarı için neleri planladığı, sektörde etik ve ölçümleme konuları ele alınacak.

Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın anısına sahip çıkmanın, iletişim mesleğine de sahip çıkmak olduğunu söyleyen A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna, günümüzde iletişim mesleğini icra etmenin, farklı disiplinlerden edinilen kuvvetli bir altyapıyı gerektirdiğini vurguladı. Sibel Asna, iletişim alanında verilen eğitimin içeriğinin yeniden gözden geçirilmesi, pratikle kuramı ilişkilendirme, sektöre yeni kuramlar ve yeni bakış açıları getirme konusunda iletişim fakültelerine büyük görev düştüğünü ve Çalıştay’ın bu konuda bir adım olacağını söyledi.

MÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Anabilim Dalı öğretim üyeleri ise hayatını iletişim mesleğine adayan Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın aynı zamanda bir uygulayıcı olması nedeniyle, derslerinde teori ve pratiği birleştirmeye, mesleği sahada deneyimletmeye büyük özen gösterdiğini belirtti. Bu nedenle Çalıştay’ı öğrencileriyle birlikte düzenleyerek, hocalarının ilke ve prensiplerine sahip çıkıp, eğitimin kapsamını geliştirmeyi amaçladıklarını da söyledi. Prof. Dr. Asna anısına düzenledikleri Çalıştay’ın gelenekselleştirileceğini dile getiren MÜ İletişim Fakültesi öğretim üyeleri, mesleğin gelişimi için tüm iletişim fakültelerinin sırayla bu göreve talip olmalarını beklediklerini belirtti.

İletişim sektöründe çalışan herkese açık olacak Çalıştay sonrasında, yapılan tüm çalışmalar kitap haline getirilerek yayımlanacak.

 

İLGİLİ HABERLER