Oriflame Türkiye’nin hedefi: Globalde ilk 3

 

50 yıla yakın bir süredir kozmetik sektöründe olan Oriflame, Türkiye’de hedef büyüttüğünü açıkladı.

Oriflame Türkiye Genel Müdürü Johan Larsson Türkiye’de her yıl çift haneli rakamlarla büyüdüklerini belirterek “Türkiye Oriflame için stratejik bir ülke. Globalde altıncı sırada bulunan Türkiye’yi ilk üçe sokmayı hedefliyoruz” dedi.

Oriflame Türkiye’nin İsveç’ten yeni atanan Genel Müdürü Johan Larsson: “60’dan fazla ülkede hizmet veren Oriflame  için Türkiye stratejik olarak en önemli ülkelerden biri. Türkiye’nin önemi aslında ‘tek başına’ bölge ilan edilmesi ile de ispatlandı” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de kozmetik pazarının büyümesinde genç nüfus artışı ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesinin büyük etkisi olduğunu belirten Larsson “Artan kentleşme ve çalışan kadın sayısının artışı bu büyümenin asıl nedenleri arasında yer alıyor.

Avrupa ile kıyasladığımızda Türkiye pazarının hala yüksek potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Daha önce Ortadoğu ve Afrika Bölgesine bağlı olan Türkiye, büyüme potansiyeli nedeniyle başlı başına ayrı bir bölge olarak Oriflame dünyasında konumlandı” dedi.

Türk kadını kozmetiğe yılda ortalama 35 Euro harcıyor

Türk kadınının güzelliğe önem verdiğine de dikkat çeken Larsson, halen Avrupa kadını kadar büyük paralar harcanmadığını ve bu nedenle Türkiye’nin büyüme potansiyeli olan bir ülke olduğunun altını çizdi. Larsson sözlerine şöyle devam etti: “Güzellik ve kişisel bakım kategorileri geçtiğimiz yıllarda önemli ölçüde büyüme kaydetti. Bu büyümenin kaynakları büyük ölçüde ekonomik koşullardaki iyileşme, artan ürün seçenekleri ve yenilikler. Özellikle Türkiye’de kadının istihdama dahil olma oranı arttıkça kozmetik talebi de artıyor. Ancak hala Avrupa’daki kadının ayırdığı bütçe ile ülkemiz arasında epey fark var. Doğu Avrupa kadını kozmetiğe yılda ortalama 140 Euro harcarken, Türkiye’de bu oran yıllık 35 Euro. Doğu Avrupalı bir kadın Türk kadınına göre kozmetiğe yaklaşık dört kat daha fazla para harcıyor.”

Türkiye’de en çok göz makyajı ürünleri tercih ediliyor

Coğrafyaya göre kozmetik kullanımının da değiştiğini belirten Larsson “Örneğin. İsveç’li kadınlar daha sade bir tarza sahip, Türk kadınlarını ise tam anlamıyla Akdeniz kültürünün bir parçası olarak gördüğüm için daha canlı renkler ve tonları tercih ettiğini görüyorum. Konu renklere gelince burada daha baskın tonlar tercih edilirken, Doğu Avrupa’da pastel tonlar daha fazla satılıyor. Türk kadınları başta maskara olmak üzere göz makyaj ürünlerini tercih ediyor” dedi. 

İLGİLİ HABERLER