Ofislerde X ve Y kuşağına ayrı dizayn gerekiyor!

 

Araştırmalara göre, bireylerin iş hayatına adaptasyonu ve teknolojiye olan ilgileri kuşakların çalışma performanslarını X ve Y kuşaklarında farklı şekilde etkiliyor.

X kuşağı sadakati ön planda tutan, aynı iş yerinde uzun yıllar çalışabilen özellikteyken, Y kuşağı teknolojiye olan yatkınlık, gelişime her daim açık olma ve eğlenceyi çok sevme özellikleriyle farklı bir tablo çiziyor.

Bu farklılıklar Y Kuşağı’nın çalışacağı ortamı kendisi seçmek istemesine kadar varabiliyor. Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ofis tercihlerinin ve çalışma ortamlarının kuşaklar arasında gösterdiği farklılıkları inceliyor. Çalışmaları kapsamında günümüzde beyaz yakalıların ihtiyaçlarını dinlemenin ve ihtiyaca yönelik çözüm önerileri sunmanın rekabette fark yaratacağını belirtiyor.Y Kuşağı’nın takım çalışmasının ön planda olduğu, açık ve interaktif ofisleri tercih ederken, X Kuşağı’nın daha geleneksel ofislerinin tercih ettiğinin altını çizerek bu farklılığa dikkat çekiyor.

1965-1979 yılları arası doğanların oluşturduğu X Kuşağı ve 1980-1999 yılları arasında dünyaya gelenlerin oluşturduğu Y Kuşağı’nın istek, ihtiyaç ve beklentileri hayatın her alanında farklılık gösterebiliyor.

Emre Erol X ve Y kuşakları arasında meydana gelen ofis tercihleri ve çalışma ortamlarının farklılıklarına değindi. Özellikle İstanbul’da kaliteli ofis gayrimenkul pazarına ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Erol: “ Özgürlükçü yapılarıyla bir önceki kuşaktan farklı özellikler taşıyan Y Kuşağı’nın açık ofislerin yaygınlaşmasına katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ağırlıklı olarak Y Kuşağı’nın çalıştığı bir iş yerinin dekorasyonundan, lokasyonuna birçok özelliği talebe yönelik seçiliyor. Takım çalışması için geniş ortak alanlar ve interaktif sahalara olan ihtiyacın karşılanması da büyük önem taşıyor. X kuşağına oranla daha sabırsız olan Y kuşağı trafikte vakit harcamak istemediğinden merkezi ve toplu ulaşım ağına yakın lokasyonları tercih ediyor. Bunların yanı sıra takım çalışmasına olanak sağlayan açık, kişisel alan konforu bulunan pratik ve modern ofisler tercih sebebi. Çok seyahat eden, işlerini uzaktan takip eden mobil çalışanların sayısı artıyor. Bu bireylerin ihtiyacına yönelik geliştirilen, son yıllarda sayıları hızla artan hazır ofis ve sanal ofis kiralama hizmetleri veren şirketlerin sayısının arttığını gözlemliyoruz. Çünkü talep var, talebe yönelik hizmet sunarak rekabetten sıyrılmak mümkün.” dedi.

İLGİLİ HABERLER