Nötr Cinsiyetler kavramı pazarlamayı nasıl etkiliyor?

Son yıllarda markaların daha fazla unisex ürün tasarlaması, kadınların daha maskülen, erkeklerin de daha feminen parçaları çekici bulması, “Nötr Cinsiyetler” kavramını ortaya çıkardı.

Kadınların saç kesimlerinden kıyafetlerine daha cesur ve keskin hatlar tercih etmeleri bunun göze çarpan taraflarından. Erkeklerin de dar giyinmekten ya da saçlarıyla çok fazla uğraşmaktan artık eskisi kadar rahatsız olmamasıyla birlikte moda ürünlerinde Nötr Cinsiyetler ortaya çıktı.

Peki bu kadın ve erkek tarzlarındaki değişim pazarlamaya nasıl etki ediyor?

Matraş Perakende ve E-ticaret’ten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Matraş Akman modada nötr cinsiyetler kavramının Matraş ürünlerine ve pazarlama stratejilerine nasıl yansıdığını şöyle anlattı: “Son yıllarda özellikle kadın ayakkabı modellerimiz maskülenleşiyor. Ayrıca aksesuar modellerimizde de unisex ürünler çok ilgi görüyor. Modayı ve teknolojiyi aynı anda takip emek daha kullanışlı ve şık ürünler tasarlamamız için bize ilham veriyor. Telefon ve tabletler için unisex olarak ürettiğimiz organizer ürünler bunun en iyi örneği.” 

İLGİLİ HABERLER