Normalleşme özlemi izleme alışkanlıklarımıza da yansıdı

SPI International’in açıkladığı “Nisan Ayı Türkiye Online İçerik İzleme Trendleri”, ülkemiz normalleşme sürecine hazırlanırken, ev dışı aktivitelerine duyulan özlemin, izleme alışkanlıklarını da etkilediğini gösteriyor.

Yönetim Merkezi Türkiye’de yer alan uluslararası medya kuruluşu SPI International, 57 ülkede yüzlerce operatör üzerinden 65 milyon haneye içerik sunuyor.

Dış dünyaya özlem, izleme alışkanlıklarına yansıdı

SPI International CMO’su Haymi Behar

“Nisan Ayı Türkiye Online İçerik İzleme Trendleri” hakkında bilgiler aktaran SPI International CMO’su Haymi Behar, toplumda kendini gösteren normale dönüş beklentisinin izleme alışkanlıklarına da yansıdığını ifade ediyor. FilmBox Live abonelerinin en çok izlediği 3 kanaldan, belgesel kanalı DocuBox’un izlenme oranında artış olduğunu ifade eden Haymi Behar, “Mart ve Nisan aylarını karşılaştırdığımızda, ilk üç sırada yer alan kanallar arasında DocuBox’a bir kayma olduğunu görüyoruz. Adrenalin sporları kanalımız Fast&FunBox ile konser ve müzik kanalımız 360 TuneBox’un izlenme oranlarında da artış var. Evde kalınan dönemde dışarıya olan özlemin artması nedeniyle dünyayla ilintili, gerçek yaşama dair izler taşıyan programlar daha revaçta. Yeni nesil oyun kanalımız Gametoon’un izlenme oranında da büyük artış var” diyor.

Gençler sanat filmlerine, orta yaş adrenalin sporlarına, müziğe ve oyunlara yöneldi

SPI International CMO’su Haymi Behar, ilginç bir veriye de dikkat çekti: “Bu dönemde 18-24 yaş arası izleyicilerin birinci tercihi, FilmBox Arthouse olurken; 35-44 yaş arası izleyiciler Fast&FunBox’la adrenalin dünyasına, 45-54 yaş arası izleyiciler ise 360 TuneBox’la müziğe yöneldiler. Öte yandan 25-34 ve 45-54 yaş gruplarının ikinci tercihi Gametoon oldu. 25-34 ve 55-64+ yaş gruplarının birinci tercihi ise film ve dizi kanalımız FilmBox. Bu kanalların genelinde, kadın izleyiciler ortalama olarak üçte bir, erkek izleyiciler üçte iki oranında.”

Evde kalmaya adapte oldukça çalışma ve eğlence ritmimiz değişiyor

Haymi Behar, kanalların peak (zirve) izlenme saatlerindeki değişimlerin de bir trendin işaretçisi olduğunu ifade ediyor ve “Kanallarımızın en çok izlendikleri peak izlenme aralıklarında da bir değişim var. FilmBox’un kemikleşmiş peak aralığı olan 20:00 – 24:00 saatlerinin yanı sıra, FilmBox dahil tüm kanallarda 15:00 – 18:00 saatleri arasında bir öbeklenme var. Filmbox’da 15:00 – 18:00 arası dizilere, 20:00 – 24:00 arası filmlere rağbet var. Evde kalmaya adapte oldukça, Ramazan ayı ve iftar zamanlarının da etkisi ile, ev içerisinde çalışma ve eğlence ritmimiz belirli bir düzene giriyor” diyor.

İzleme için en çok mobil telefon kullanılıyor; tablet daha az ve genellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor

FilmBox Live aboneleri, Nisan ayında içerik izlemek için en çok mobil telefonlarını kullandılar. Tüm abonelerin yüzde 61’i içerikleri mobil telefonlarından izlerken, masaüstü bilgisayar ekranlarını tercih edenlerin oranı da yüzde 37 oldu. Tablet tercihi ise yüzde 2 olarak gerçekleşti. Mobil telefon üzerinden içerik izleyenlerin yüzde 37’sini, 63’ünü erkekler oluştururken; masaüstü bilgisayar ekranları tercih edenlerin yüzde 31’ini, yüzde 69’unu erkekler oluşturdu. Tablet tercih edenlerin yüzde 53’ü kadınlar, yüzde 47’si ise erkekler oldu.

Keanu Reeves, Nisan ayı filmleri arasında tüm yaş gruplarında birinci tercih oldu

FilmBox Live’da sunulan yüzlerce film ve dizi arasında, Nisan ayı içerisinde tüm yaş gruplarının en çok izlediği film, Keanu Reeves’in başrolü üstlendiği Exposed (Dedektif Galban) oldu. Film izleyicileri tercihlerini genelde suç, aksiyon ve dram türlerinden yana kullandı.

 

 

İLGİLİ HABERLER