Neuralink ile nereye, ne kadar gideriz?

Heyecanla beklenen ve sonunda Cuma günü Elon Musk tarafından çalışır halde tanıtılan Neuralink cihazı, insan beyni ve bilgisayarlar arasında minimum gecikmeye sahip bir bağ kurmayı hedefliyor. Geçtiğimiz sene beyin implantının ilk tanıtımını yapan Musk’ın, yatırımcılardan çok birlikte çalışacağı bilim adamlarına çağrı yapması dikkat çekti. Neuralink’in her ne kadar sağlıkla ilgili yanı öne çıkarılıyorsa da, cihazın uygulaması geniş kapsamlı olmaya başladığında başka hangi alanlarda kullanılabileceği sorularını da beraberinde getiriyor. Bir bilim kurgu filminde mi yaşıyoruz yoksa bunlar gerçek mi?

Neuralink’in toplumun her kesimi tarafından kullanılabilecek bir fiyat etiketi olmasını istediğini belirten Musk, bu yaklaşımıyla beyin kaynaklı, aralarında hafıza kaybı, duyma kaybı, körlük, felç, depresyon ve insomnia da bulunan birçok hastalığın önüne geçmek istediğini belirtti. Ancak Neuralink’in bu denli etraflı bir çözüm sunmasına henüz birkaç tanıtım daha var diyebiliriz.

Kafatasına yerleştirilmesine rağmen Neuralink’i kullanan kişilerin cihazı istediğinde çıkarabileceğini veya daha güncel versiyonlarıyla değiştirebileceğini belirten Musk, tanıtıma deney dahilinde incelenen domuzlardan bahsederek devam etti. Tanıtımın en heyecan verici kısmını oluşturan bu üç domuz, Neuralink’i bir süredir deneyimliyor.

Yemek ararken incelenen domuzlardan birinin her aksiyonunun beyin aktivitelerine yansımasıyla bir sonraki hareketinin ne olacağını öngörebilen Neuralink’in başarılı bir ilerleme gösterdiğini söylemek mümkün.

Bin 24 kanalı, tüm gün dayanan şarjı, 5-10 metrelik kablosuz bağlantısı ve 23 milimetreye 8 milimetrelik boyutuyla Neuralink, beyin aktivitelerini henüz sadece okuyabiliyor. Cihazın gelecekte yazma özelliğine de sahip olması bekleniyor. Akıllı telefonlarımıza da bağlı olması planlanan Neuralink’in insanlar üzerindeki deneylerine, felç geçirmiş olan az sayıda kişiyle başlanacak.

FDA’den aldığı Breakthrough Devices programına kabulü, Neuralink’in bir sonraki güncelleme tanıtımında ne kadar yol kat etmiş olacağı konusunda heyecan yaratıyor.

Elon Musk’ın sunumundaki diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Tech Crunch

 

İLGİLİ HABERLER