Networking Marketing Türkiye’de neden bu kadar tuttu?

Gandi’nin, bir doğrudan satış şirketinin vizyon ve misyonunda ne işi var diye soruyor insan. “Dünyaya değer katmak için kendini değiştir” mottosuyla Türkiye’deki 10. yılını kutlayan QNET, Asya’nın önde gelen doğrudan satış şirketlerinden biri. Bu söylem QNET’in websitesinde daha da derinlikli anlatılıyor. Merak edenler bakabilir. Tüm dünyada 100’den fazla ülkede hem distribütörleri hem de müşterileri bulunuyormuş. QNET’i özellikle bu dönem öne çıkarıp sektör ortalamasının üstünde büyüten değer önerisi satıcılarının doğrudan satış sistemini e-ticaret ile birleştirmesi.

Geçtiğimiz yıl QNET satışlarının, yüzde 54’ünü kişisel bakım ve saat oluşturmuş. Kişisel bakım anlaşılır ama akıllı telefonların saat görevini gördüğü bir gerçeklik varken kol saati satışlarının bu denli artması mutlaka sosyolojik olarak incelenmeli. Satış yelpazesinde yüzde 29 ev ve yaşam, yüzde 16 tatil ve yüzde 1 gibi diğer ürünler yer almış. QNET Türkiye, Orta Asya ve Rusya Bölge Müdürü Cem Geyik geçmiş verilerle içinde bulunduğumuz süreci kıyaslıyor ve kategorilerde benzer bir satış ivmesi gördüklerini söylüyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeye Orta Asya ile Rusya da dahil olmak üzere 22 ülke bağlı. Cem Geyik hiç de azımsanmayacak bir sorumluluğa ve bir veri deryasına sahip. Söyledikleri bir iş öngörüsü olarak da ayrıca önem taşıyor.  Türkiye’de işlerin gidişatına ilişkin ise “Pandemi sürecinde hedeflerimiz etkilenmedi. QNET için önemli bir pazar olan Türkiye’de büyümeye kararlılıkla devam edeceğiz.” diyor.

Bağımsız çalışmak isteyenlerden misiniz?

QNET satış eğitimlerini online’a taşımış. Türkiye’de 2020 yılı itibariyle 100 binin üzerinde girişimci ve müşterisi varmış ve sayıları her hafta düzenli artıyormuş. Gelecekte Z kuşağının, klasik mesai anlayışına uymayan dünya görüşünün girişimci sayısını arttıracağı düşünülüyormuş. Pandemi nedeniyle iş kaybı yaşayanlar ve sektör değiştirmek isteyenler için doğrudan satış sektörünün büyük bir fırsat olduğu düşünülüyormuş çünkü yatırım gerektirmemesi ve 18 yaş baz alınırsa hızla kendi işini kurabilmesi pek çok anlamda avantaj olarak görülebilirmiş.

2010 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren QNET’in çalışma prensiplerine ve ürün portföyüne websitesinden bakılabilir. Bu arada, doğrudan satış işinin ne kadar fırsat vadettiğini gösterecek bir başka veri de Dünya Doğrudan Satış Federasyonu’nun (WFDSA) 2019 raporundan geliyor. Doğrudan satış sektörünün toplam global cirosu hiç de azımsanacak gibi değil; 180.5 milyar dolar. Bu nedenledir ki e-ticaretle güçlendirilmiş referans odaklı yükselen pazarlama ve satış disiplini dikkate değer.

İLGİLİ HABERLER