Netflix Cuties’i Türkiye kataloğundan kaldırdı!

Netflix, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararı doğrultusunda çocuk istismarı tartışmasıyla gündeme gelen ve Türkçe’ye “Minnoşlar” olarak çevrilen “Cuties” adlı filmi kataloğundan çıkardı. Film, karar doğrultusunda Türkiye’de yayına girmeyecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçtiğimiz hafta Netflix’in 9 Eylül’de yayınlayacağı, fragmanı ve posteri ile Türkiye’de Twitter gündeminde “pedofili” ögeler içeriyor iddiasıyla gündeme gelen “Cuties” isimli filmin kaldırılmasına karar vermişti.

Uzman raporundaki “Çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği” değerlendirmesi üzerine RTÜK, bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “Yayın hizmetler çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar vermişti.

İLGİLİ HABERLER