Nefret söylemlerine sessiz kalan Facebook’a karşı boykot büyüyor

Geride bıraktığımız hafta Color of Change ve diğer sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde,  #StopHateforProfit (Kâr için nefreti durdur) boykotu başladı.  Kampanya kapsamında The North Face ve Ben&Jerry’s dahil olmak üzere birçok şirket, Facebook’ta ücretli reklam yayınlamayacaklarını duyurdu.

Boykot’un gerekçesi olarak; Facebook’un yıllardır nefret söylemlerine izin vermesi ve sessiz kalması işaret edilirken fitili ateşleyen son gelişme ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, Donald Trump’ın, “Yağma başladığında silahlar ateşlenmeye başlar” sözleri karşısında bir şey yapmama kararı oldu.

Boykot sözcüleri: “Facebook’un ırkçı uygulamalara devam etmesine izin veren şey, her yıl şirketlerden gelen 70 milyar dolarlık gelir. Şirketler, siyah insanlara ırkçı saldırılarla işletmelerinin yan yana Facebook platformlarında yer almasını isteyip istemediklerini yapma seçeneğine sahip. ”

#StopHateforProfit boykotu kapsamında şirketleri, Facebook ve Instagram’a ücretli reklam vermemeye davet eden sivil toplum kuruluşları ilk katılımı The North Face’ten aldı. Onu takip eden markalar ise Rei, Upwork, Patogania ve Dashlane oldu.

 

Dashlane Yöneticisi Joy Howard, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Facebook’un sadece konuşup, sorumluluk almayacağı çok açık. Sadece paranın söylediklerini söylemeye devam edecekler. Artık bizim eyleme geçme zamanımız geldi” dedi.

 

 

“Nefret söyleminin kaldırılması için çalışmalara devam ediyoruz”

Facebook Küresel İş Grubu Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, “Markaların bu kararına derinden saygı duyuyoruz. Nefret söyleminin kaldırılması için çalışmalara  devam ediyoruz” dese de tepkileri dindiremedi.

Bugün itibariyle Ben&Jerry’s ve Eddie Bauer de boykota katıldı.

Ben & Jerry’s sözcüsü yaptığı açıklamada, “Facebook’un platformlarını, ulusumuzu bölmek, seçmenleri bastırmak, ırkçılık ve şiddet alevlerini körüklemek ve  demokrasimizi zayıflatmak için kullanılmasını durdurmak için daha güçlü adımlar atması gerekiyor” dedi.


Yapılan araştırmalar çok net bir biçimde gösteriyor ki artık şirketlerin söylemleri değil, eylemleri tüketici davranışlarını belirliyor. Bu doğrultuda da artık her şirket seçimlerinden sorumlu. Facebook eğer hâlâ yılda 70 milyar dolar reklam geliri elde etmeye devam ederse, boykot karşısında sessiz kalan şirketlerin eski kârlarına ulaşamayacağı su götürmez bir gerçek.

Kaynak: The Guardian, New York Post, BBC

 

İLGİLİ HABERLER