NASA freelance tasarımcılardan astronotlar için akıllı saat uygulaması istiyor

Atıf Ünaldı’nın katkılarıyla Futuristic Insight köşesi:

Uzaya çıkılmaya ilk başlandığından beri astronotların en önemli aksesuarlarından biri de bileklerindeki saatlerdi. En popülerlerinden biri de Omega Speedmaster olan bu saatler, yeni nesil çağa ayak uydurmak için NASA tarafından yenilenecek gibi görünüyor. Bunun için de astronotların uzayda kullanabilmeleri için akıllı saat uygulamaları geliştirilmesini isteyen NASA, bir yarışma açtı.

Dünyanın en büyük freelance iş alma/bulma sitelerinden olan Freelancer.com’da bir yarışma açan NASA, kazanan uygulamanın tasarımcısına 1,500 dolar ödeyecek. Uzayda astronotun kolunda kendi uygulamasını görecek olmanın değeri çok daha önemli görülüyor ki para ödülü bu kadar az tutulmuş durumda. 

Apple Watch’ın aksine Samsung Gear 2 için bir uygulama geliştirilmesini isteyen NASA, yapılması gerekenleri de listeleyerek yarışmaya katılacaklara bir yönlendirme yaptı.

İstenen fonksiyonlar, astronotların en önemli olayları saatlerinden takip edebilmeleri için zorunlu olan şeyler. Yarışmaya katılanların uygulamayı geliştirmesine gerek yok. Sadece uzayda ve özellikle de astronot kıyafeti içerisinde nasıl kolay kullanılabilecek bir arayüz gerektiği konusunda NASA’yı çizimlerle aydınlatmaları yeterli.

İLGİLİ HABERLER