Müşterinin satın alma kararını ne etkiliyor?

Potansiyel bir alıcıyı gerçek bir alıcıya dönüştürmek tablove gelecekte de sizi tercih edip sadık olmasını sağlamak için neye ihtiyacınız var? Uluslararası araştırma şirketi 4Service’in, alıcının kararını etkileyen kriterler üzerine yaptığı araştırma, satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak kuralları gözler önüne seriyor…

Fiyat: Araştırmaya göre, alıcıların yüzde 84’ü daha çekici ve makul fiyatı olan ürüne dikkat ediyor ve ona göre alım yapıyor. Eğer pahalı malzemelerden oluşan yüksek kalitede bir ürün üretirseniz, bunu müşterilerinize anlatın. Fazladan bir şey ödemediklerini bilmelerini saplayın.

Ürün ve hizmet geliştirme: Steve Jobs tekrar tekrar şunu söyler: “Benim işim bir ürün satmak değil, onun için ihtiyaç yaratmak.” Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı yüksek kalitedeki hizmeti ve geniş yelpazedeki ürünü takdir ettiklerini söylüyor. Onları, düzenli alıcılar haline getirmek için ürün seçeneği ve ürün geliştirme fırsatını sunmalısınız.

Alım sürecini basitleştirme: Güzel bir tasarım ve çekici görünüm de hizmeti kullanma veya ürünü satın alma sürecinde çok önemli bir rol oynar. Alıcıların yüzde 57’sinden fazlası, hizmet koşullarının rahatlığı ve basitliği nedeniyle belirli şirketleri seçtiklerini ifade ediyor.

İyi bir hizmet sunmak gelecekte işinize yarayacak: John Tschohl’ün “Achieving Excellence Through Customer Service” adlı kitabında, satış ve hizmetteki kibarlığı nasıl paraya çevirebileceğinizi anlatıyor.  Herhangi bir hizmetteki “altın hisse”, empati ve çalışanların verdiği hizmettir.

 

İLGİLİ HABERLER