Muhtemelen sizi de takip ediyorlar: 5 maddede stalker’lar!

Sosyal medya kavramının hayatımızın içinde edindiği önemli yerle birlikte, bazı davranışlar da yaygınlaştı. Herkes tarafından normal karşılanan, eminiz ki sizin de çevrenizde mutlaka olan bu profillerden biri de “stalker’lar”. Yani sosyal medyada, hakkında bir şeyleri merak ettikleri insanları dikkatli bir şekilde takip eden gizli hayranlar!

Peki bu çok konuşulan stalkerların özellikleri neler? Stalkerlar erkek mi, yoksa kadın ağırlıklı bir grup mu? Stalkerınızı tanıyor olma ihtimaliniz nedir? ABD’de geçtiğimiz yıl stalkerlar ile ilgili yapılan araştırmayı Türkiye’nin sevilen dijital ajanslarından Crovu, sizler için derledi…

ABD’de bir yılda ‘stalklanan’ insan sayısı 7 milyon!
new-york-14480_1280
Acaba ben de stalklanıyor muyumdur diye düşünüyorsanız, ABD örneği fikir verici olabilir. Nüfusun yüzde 2’sine gelen bir kısmı, yani 7 milyon insan düzenli olarak takip ediliyor… Sosyal medyadaki “stalk” paylaşımlarından, bunun sıklığını da tahmin edebilirsiniz.

Stalklanan kişilerin yüzde 75’i onları takip eden kişiyi tanıyor.
İlginç istatistiklerden biri, sosyal medya kanallarından ya da diğer ortamlardan bir şekilde stalklanan insanların, onları takip eden kişileri tanıma durumu. Her 4 vakadan 3’ünde, tanıdığınız bir kişi tarafından stalklanıyorsunuz! İşin diğer kısmı ise bambaşka. Ya o yüzde 25’lik kısım?

Stalkerlar kurbanlarını takip ederken teknolojiden faydalanıyor!
twitter-292994_1280
Stalklerlar incelendiğinde, yüzde 25’lik bir kısmın dijital dünyanın tüm imkanlarından faydalandığını gözler önüne seriyor. Yani sadece Instagram, Facebook gibi popüler sosyal ağlar değil, Google gibi arama motorları ya da Snapchat adresi gibi, birçok farklı kanal stalk esnasında tercih ediliyor.

Stalkerlar sizin hakkınızda ne biliyor?
Araştırmalara göre, stalkerlar takip ettiği kişiler hakkında birden fazla “önemli bilgiye” sahip. Crovu’ya göre, bu durumun oranı yüzde 78! Yani okuduğunuz okul, iş yeriniz, aile bireyleriniz ve diğer bilgiler stalkerlar tarafından biliniyor olabilir. Bu noktada sosyal medya gizliliği konusu öne çıkıyor. İnsanlar genellikle yaşadığı şehir, okulu gibi temel bilgileri açık şekilde paylaştığı için stalkerların bunlara ulaşması zor olmuyor. Ancak bu durumdan rahatsız olacak biriyseniz, halka açık paylaştığınız verilere dikkat etmelisiniz.

Stalklanan insanların yüzde 75’i kadın!
woman-609252_1280
Stalklerların profili incelendiğinde ve “kurbanları” analiz edildiğinde ortaya çıkan en ilginç sonuçlardan birisi, takip edilen kişilerin dörtte üçünün kadın olması. Yani genellikle erkekler takip ediyor, kadınlar takip ediliyor diyebiliriz…

İLGİLİ HABERLER