Moody’s: Havacılık sektöründeki kriz devam edecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yaptığı açıklamasında hava yolları sektöründe yaşanan endişeye neden olan yolcu durgunluğunun 2021’de de devam edeceğini belirtti.

Havacılık sektörünün 2023 yılından önce tamamen toparlanamayacağını ve yapısal değişikliklerle yüzleşmesi gerekeceğini belirten Moody’s bu gelişmelerin nedeninin sağlıkla ilgili endişeler, kurumsal seyahat politikalarındaki değişiklikler ve işsizliğin yükselmesiyle azalan harcamalar olduğunu belirtti.

Tedbirler boş yere değil 

Havacılık sektörünün salgının başından beri türlü zorluklarla karşılaşıyor olması, süreci yakından takip eden herkesi doğru tedbirlerin alınması halinde uçuşların başlayıp başlayamayacağını sorgulamaya itti.

Endonezya merkezli Lion Air’in, 5 Haziran tarihinde tekrar başladığı ve iç hatların yanı sıra Suudi Arabistan, Çin, Malezya ve Singapur’a giden uçuşlarını, yolcularının COVID-19 döneminde yürürlüğe giren hijyen ve sosyal mesafe kurallarını takip etmemeleri nedeniyle durdurması da Moody’s’in tahminlerinin doğru çıkabileceğini gösteriyor. Bu kararı öncelikle çalışanlarının sağlıkları için duyduğu endişeye bağlayan Lion Air tüm uçuşlarını süresiz olarak durdurdu.

Moody’s’in açıklamasında büyük insan gruplarının bir arada olmasını gerektiren havacılık sektörünün Mart ayından bu arada likiditelerini arttırmaları nedeniyle 2023’e kadar birikecek borcunun önemli boyutlara ulaşacağı belirtiliyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER