Modern bireyin ilişki rehberi…

Devir değişse bile karşınızdaki hakkında daha fazlasını öğrenmenizin, onu daha iyi tanıyabilmemizin değişmeyen tek bir yolu var: Daha çok soru sormak. Sorulara verilen cevaplar aslında birinin bize ne kadar uygun olup olmadığını anlamamızı sağlıyor. Tabii ki herkesin merak ettiği sorular başka. Peki, arkadaşlık uygulamalarındaki sohbetlerimizde karşımızdaki kişi hakkında en çok neleri bilmek istiyoruz ve hangi sorulara cevap vermeyi seviyoruz? İlişki arayan üyelerine sorular soran ve bu sorulara verdikleri cevaplara göre insanların birbiriyle ne kadar uyumlu olduklarını hesaplayan arkadaşlık uygulaması OkCupid, soruları içerisinden bekarların en çok yanıt verdiği ve en az umursadığı soruları listeledi.

Pandemi kısıtlamaları sosyal ilişkiler kurmayı imkansız hale getirdikçe insanların bağ kurma ve romantizm ihtiyacı arttı. Bu ihtiyaçları için sanal ortamlara yönelen bireylerin birbirini daha iyi tanımak için tek çaresi var; soru sormak. İlişki kurma biçimleri değişse de merak konuları aynı kaldı.

Bekarların yarısı ilişkide özgürlük istiyor

Bekarların en çok yanıt verdiği verdiği soruların başında, “Birinin burcu sizin için önemli mi?” sorusu geliyor. Soruya cevap verenlerin yüzde 35’i “Evet” demiş. Kadınlarda “Evet” diyenlerin oranı yüzde 41, erkeklerdeyse yüzde 35. Anlaşılan astroloji hala ilişkilerde önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Bekarların bir diğer en çok yanıt verdiği soruysa, “İlişki içindeki kıskançlık sağlıklı mıdır?”. Soruya cevap verenlerin neredeyse yarısı (yüzde 49), “Hayır” cevabını vermiş.

Erkekler sigara içmeyi itici buluyor

En sık cevaplanan sorular arasında, “Sigara kullanır mısınız?” sorusu da var. 5,4 milyondan fazla cevaplanan soru arkadaşlıkların henüz başlamadan bitmesine neden olabilecek gücü taşıyor… Sigara içmeyi itici bulanların oranı yüzde 40 olurken kadın-erkek yanıtlarına baktığımızda erkekler (yüzde 42) kadınlara (yüzde 33) oranla sigara içmeyi daha itici buluyor.

En çok önem verilen konulardan biri kariyer

En çok yanıt alan sorularda liste başlarından bir diğeri de “Şu an da bir işte çalışıyor musunuz?” sorusu. Bir profilde de insanların ilk baktıkları yerlerden biri meslekler olarak öne çıkıyor. Bu soruyla birlikte yine ön sıralarda yer alan can alıcı sorulardan biri “Borç içinde olan biriyle birlikte olur musunuz?” oldu. Katılanların neredeyse üçte biri (yüzde 34) bu soruya “Hayır” yanıtını vermiş. Yüzde 42’lik kesimse bunu önemsiz bulmuş. Geriye kalanlar yüzde 24 ise borcun ödenebilir olması halinde bunu problem olarak görmüyor.

Zeka dış görünüşten daha önemli!

Bir diğer en çok yanıt alan soru da entelektüel birikimle ilgili. “Zeka sizin için ne kadar önemli?” ilişki arayan insanların en çok yanıtladığı sorular arasında yer almasıyla bunu fazlasıyla umursadığımızı söylemek mümkün. “Hangi zeka türü sizin için daha önemlidir?” diye sorulduğundaysa insanların yüzde 34’ü analitik, yüzde 42’si sosyal, yüzde 24’ü ise görsel zekaya önem verdiğini belirtmiş. Zekanın dış görünüşten daha önemli olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 82.

OkCupid’in verileri; burçlar, iş, kıskançlık ve zekanın bekarlar arasında en popüler konular olduğunu ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABERLER