Mobilya tercihi çocukların gelişimini etkiliyor

Çocukların ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşaması günümüzde önemli bir sorun haline geldi. Ebeveynler “çocuğum odasında niye ders çalışmıyor?” diye dert yanarken, çocukların konsantrasyon sorununun temelinde odalarının fiziksel koşulları yatıyor olabilir.

Ürün deneyimi sırasında uzman psikologlardan danışmanlık alan Çilek adına açıklamada bulunan Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, okul çağına gelmiş çocukların odalarının onların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ebeveynlerin çocuğun da bir birey olduğunu unutmaması gerektiğini ifade eden Dr. Aktan’a göre çocuğun fikirlerinin, ve tercihlerinin dikkate alınması çok önemli. Eşyalara karar verildikten sonra oda içinde yerleştirilmesi ve odanın düzeninin oluşturulmasında da yine çocuğun fikirlerini almak, onu bu sürece dahil etmek çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini artırıyor. Bu da çocuğun odasıyla ilgili sorumluluk alma ve benzeri becerilerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Pedagoglara göre çocukların dikkatinin dağılmaması için daha sade mobilyaların seçilmesi gerekiyor

Pedagoglara göre çocukların dikkatinin dağılmaması için sade mobilyaların seçilmesi gerekiyor

Tüm bu düzenlemede önemli olan konunun çocuğun da bir birey olduğunu unutmamaktan geçtiğini aktaran Dr. Aktan,  “Çocuğun fikirlerinin, beğenilerinin ve tercihlerinin dikkate alınması, odasında vakit geçirmekten ve ders çalışmaktan keyif almasını ve motivasyonunu artırabilir. Böylesine kurgulanmış bir aile ortamı da çocuğun yaşamında kendisinin de söz hakkı sahibi olduğunu hissettirerek, özgüven gelişimine olumlu katkılar sunar ve psikolojik bir ihtiyaç olan kendini bir yere ait hissetme/ait olma ihtiyacının karşılanmasına da destek olur” diyor.

Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan’a göre çocukların çalışma alanları düzenlenirken şunların dikkate alınması gerek;

Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan

Dr. Z. Deniz Aktan

  • Çocuğa uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar çalışma alanında yer almalı.
  • Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmeli.
  • Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olmaması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından önemli.
  • Okul çağındaki çocukların ise odalarının biraz daha sade, ferah ve huzurlu olması, odalarında rahat uyumaları ve derslerine daha rahat konsantre olmalarını sağlıyor.

İLGİLİ HABERLER