Microsoft’un da, Trump’ın da gözü TikTok’ta

Başkan Trump’ın Cuma günü yaptığı iç açıklamada TikTok’u A.B.D’nin tamamında yasaklamayı planlaması üzerine Microsoft Çinli kurumu satın alma planları yapıyor.

Microsoft ve TikTok arasındaki müzakerelerin ne noktada olduğu henüz bilinmese de The New York Times’a anonim kalmak şartıyla konuşan iç kaynak, TikTok’un çatı yapısının değişmesinin o kadar da imkansız olmadığını belirtiyor. TikTok’un himayesinde olduğu kurum, 100 milyar dolar değerindeki Çinli internet şirketi ByteDance. ByteDance’in Çinli olması, başta Başkan Trump olmak üzere A.B.D. hükümetini, TikTok’un ulusal güvenliğe karşı bir tehdit oluşturabileceğini düşünmeye itti.

Sosyal medyada adeta fenomenleşmiş uygulamanın A.B.D’ye girişi, ByteDance’in 2017 yılında elde ettiği varlık fonlarını sonrasında TikTok’a yatırmasıyla gerçekleşti. Bloomberg’ün bir haberine göre Trump’ın ByteDance’i A.B.D’deki operasyonlarını satmaya zorlaması bekleniyor.

Trump hükümeti Çinli internet devine karşı almak üzere başka aksiyonları da araştırıyor. Bu aksiyonlar arasında ByteDance’i yabancı şirketlerin Amerikan ürün ve hizmetlerini özel bir lisansı olmadan satmasını engelleyen “varlık listesinde” konumlandırmak da bulunuyor.

Trump cuma günü gerçekleştirdiği bir basın toplantısında “TikTok’u inceliyoruz. TikTok’u yasaklayabiliriz” açıklamasında bulundu. “Başka adımlar da izleyebiliriz. Aynı anda birkaç seçeneği değerlendiriyoruz. Ancak şu anda birçok şey olup bitiyor, neler olacağını göreceğiz. Ancak TikTok’la ilgili birçok alternatif senaryoyu inceliyoruz”.

Ne TikTok, ne de Microsoft konuyla ilgili yorum yapmadı.

Regülatörler ve Trump hükümeti TikTok’un uygulama üzerinden paylaşılan içerikleri sansürlemek veya Amerikan vatandaşlarının verilerinin paylaşılması gibi konularda Çin hükümetinin yönlendirmeleriyle hareket edip etmediğini her geçen gün daha çok sorguluyor.

Uygulama 2019’un son aylarından bu yana Amerikan şirketleri, yabancı yatırımlarının ulusal tehdit oluşturmasını engellemek amacıyla inceleyen Yabancı Yatırım Komitesi tarafından sıkı bir şekilde gözlemleniyor.

Artan incelemelerin karşısında TikTok A.B.D. hükümetinin endişelerini gidermek için ülkedeki operasyonlarının başına bir Amerikan vatandaşı olan Disney yöneticilerinden Kevin Mayer’ı getirdi.

Teknoloji devlerinin regülatörler tarafından incelemeye maruz kaldığı bugünlerde TikTok’un başına neler geleceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 

Kaynak: The New York Times

İLGİLİ HABERLER