Microsoft’ta onlarca içerik üreticisinin yerini yapay zekâ alıyor!


Yeni dünya düzeni içerisinde pek çok meslek grubunun tanımı ve görevleri yeniden şekillenirken kimi meslek gruplarında da insanın yerini yapay zekânın alacağı açıkça görünüyor. Son günlerde bu konuda atılan en somut adım ise Microsoft’un içerik üreticisi olarak çalıştırdığı 27 gazetecisinin işine son verip onların yerine yapay zekâ kullanmaya başlaması oldu.

Microsoft’un MSN web sitesi ve tarayıcı ana sayfalarında görev almak üzere oluşturulan yapay zeka teknolojisi orijinal hikayeler oluşturmayacak, sadece yeni biçime uyacak şekilde düzenlemeler yapacak ve başlıklar belirleyecek. Seçilen makaleler daha sonra Microsoft web sitesinde yayınlanacak ve bu makalelerin yayıncıları yayınlanan makalalelerinin gelirinin bir kısmına sahip olacak.
Oluşturulan bu yapay zekanın ardından Microsoft, MSB web sitesinde ve tarayıcı ana sayfalarında çalışmak üzere istihdam ettiği 27 PA Media çalışanına, yapay zekanın işlerini yapabileceği için görevlerine son verileceği bilgisini verdi.
Microsoft temsilcisi yazılı açıklamasında, “tüm şirketler gibi, işimizi düzenli olarak değerlendiriyoruz. Bu durum bazı yerlerde daha fazla yatırım yapılmasına ve zaman zaman diğerlerinde de yeniden yapılandırılmaya gidilmesine neden olabiliyor. Bu kararlar mevcut pandeminin sonucu değil.” dedi.
Tüm bu gelişmeler sonucunda karşı karşıya kaldığı mali zorluk nedeniyle baskı altına giren PA Media, Microsoft tarafından işsiz bırakılan personellerini zorunlu ücretsiz izin kullanmaya mecbur bırakıp kimi durumda maaşlarını kesti.

“Tüm zamanımı otomasyon ve yapay zekânın tüm işlerimizi nasıl alacağını okuyarak geçiriyorum ve işte olan oldu; yapay zeka işimi elimden aldı.”
PA Media, 27 çalışanına bunun otomatik haber güncellemelerine yönelik küresel bir değişimden kaynaklandığını söylerken işini kaybeden bir çalışan ise Seattle Times’a verdiği demeçte, “tüm zamanımı otomasyon ve yapay zekanın tüm işlerimizi nasıl alacağını okuyarak geçiriyorum ve işte olan oldu, yapay zeka işimi elimden aldı” dedi. Sözlerine “özellikle genç kullanıcıları da göz önünde bulundurduğumuzda, saldırgan veya uygunsuz içeriklerin kullanıcıların tarayıcılarında görünmesini engellemek zorundayız. Sadece bu sebeple bile alınan bu karar çok riskli” diyerek devam etti.
Microsoft bahsedilen bu riske rağmen, maliyetleri düşürmek adına yapay zeka endüstrisini kendi çalışma alanında kullanmaya çalışan sayısız teknoloji şirketinden yalnızca biri.
Yapay zeka kullanılarak otomatik makale yazma teknolojisi henüz yaygın bir fenomen haline gelmemiş olsa da gazete çalışanlarının, medyada yapay zekanın büyümesinden ötürü tehdit altında olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Kaynak: BBC UK

İLGİLİ HABERLER