Microsoft, Facebook’a karşı yayıncıların yanında yer aldı!

Avustralya hükümeti “dünyada bir ilk olarak” kamu yayıncılarını büyük teknoloji firmalarına karşı koruyan bir yasa hazırlayarak Facebook’tan haber platformlarına “paylaşım bedeli” ödemesini talep etmişti. Tepki olarak Facebook haber paylaşımını engellemekle tehdit etti ve nihayetinde gerçekleştirdi. Bunun üzerine denkleme Microsoft’ta katıldı, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin ödeme yapması için Avrupa’daki yayıncılarla güçlerini birleştirdi.

Microsoft, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Yayıncılar Konseyi gibi medya gruplarıyla işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki milletvekillerinin tasarladığı benzer politikalar için bir lobi oluşturacağını söyledi.

Hareket, Facebook’un geçen hafta Avustralya’daki platformunda haber içerikleri için yayıncılara ödeme yapmak yerine haber paylaşımlarını engellemesinin ardından geldi. Facebook’un bu kararı küresel bir tepkiyle birlikte olumsuz manşetlere de neden oldu.

Avrupa Yayıncılar Konseyi’nin başkanı Christian Van Thillo yaptığı açıklamada, “Microsoft’un içeriğimizin arama motorları ve sosyal ağlara sunduğu değeri takdir etmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, benzer önlemleri almak için artan bir baskıyla karşı karşıya. Kanada hükümeti de önümüzdeki aylarda yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Kaynak: CNN

İLGİLİ HABERLER