Medyada güven erozyonu devam ediyor!

 

Xsights Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Medya ve Güven Araştırması”na göre Türk medyasına duyulan güven azalmaya devam ediyor. Sosyal medyanın artık daha güvenilir bir haber kaynağına dönüştüğünü gösteren araştırma en güvenilen TV kanalları, gazete ve haber sitelerini de gözler önüne seriyor…

Haber: Selin Sayar Tekkuş

Türkiye medyası son yıllarda daha önce hiç olmadığı kadar zorlu bir sınavdan geçiyor. Özellikle 2013 yılında Gezi olayları sırasında, sokağın kaynadığı anlarda haber kanallarında yayınlanan penguen belgeselleri, ülkenin en hararetli günlerinde gazete sayfalarından tek bir bilgiye ulaşılamaması, haber yapmak isteyen yüzlerce gazetecinin işten çıkarılması ve kadroların tasfiyesi… Tüm bu yaşananlar medyaya olan güveni günbegün azalttı. Geleneksel medyadan habere ulaşmak zorlaştıkça sosyal medya platformlarına da gün doğdu, sosyal medya kanaları hat§rı sayılır birer haber kaynağına dönüştü. Xsights Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Medya ve Güven Araştırması” da bu savı kanıtlayan veriler koyuyor ortaya.

Xsights’ın online araştırma platformu turkiyeninsesipaneli.com üzerinden 741 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma 2013 yılında yapılan aynı araştırmanın ilkiyle karşılaştırıldığında aradan geçen üç yıl içinde medyaya duyulan güvendeki değişimleri de gözler önüne seriyor.

Türk medyasının geneliyle ilgili 2013 yılında olduğu gibi bu yıl da medyaya güvenmeyenler çoğunlukta. İki sene önce kamuoyunun yüzde 67’si medyaya güvenmezken, bu yıl oran yüzde 51’e gerilemiş görünüyor. Net güven puanına bakıldığında ise 2013’te -52 puan iken, bu yıl açık kapatılarak -17 puana iniyor.

En güvenilir mecra: Sosyal medya

Araştırma sonuçları, geleneksel medyaya duyulan güven erozyonunun etkilerinin devam ettiğini gösterirken, 2013 yılında olduğu gibi bu yıl da sosyal  medya, en güvenilir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Mecralar bazında güven artışı en fazla yüzde 16,9 oranla televizyonda olurken onu yüzde 15 artışla internet takip ediyor.

En güvenilir medya mensubu: Fatih Portakal

En güvenilir medya mensupları arasında ilk sırada Fatih Portakal (yüzde 19,2) yer alıyor. Portakal’ın ardından sırayla Uğur Dündar, İsmail Küçükkaya, İrfan Değirmenci, Can Dündar ve Yılmaz Özdil’in geldiği görülüyor.

En güvenilen gazeteler Sözcü ve Hürriyet

2013 yılında Cumhuriyet (yüzde 13,7) ve Zaman (yüzde 11,4) en güvenilir gazete olurken bu yıl Sözcü (yüzde 13,9) ve Hürriyet’in (yüzde 13,8) en güvenilir iki gazete olduğu görülüyor. 18-24 yaş arası katılımcıların ise en fazla güvendiği gazeteler Habertürk (yüzde 17,7) ve Akşam (yüzde 8,5). 

 

Detaylar Marketing Türkiye Mart Sayısı’nda…

 

 

İLGİLİ HABERLER