MEB: Reklam yapmayın!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okul ve dershanelerle ilgili kapatma kararının 1 Eylül 2015’ten itibaren uygulanacağını hatırlatarak, dershaneler ve özel etüt merkezleri reklam yayınlamamaları konusunda uyardı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, illere bir yazı göndererek, Milli Eğitim Temel Kanunu, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında, hükümetin dershaneler ve özel eğitim merkezleriyle ilgili Aralık 2013’te aldığı kapatma kararının bu yılın Eylül ayında yürürlüğe sokulacağını hatırlattı. MEB gönderdiği yazıda dönüşümü tamamlayamayan kurumların halen reklam yayınlamaya devam ettiğini belirtti ve kurumların reklamlarına son verilmesi için uyardı.

Reklam yapmayın uyarısı

Yazıda, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da da “Kurumlar, ancak amaçlarına uygun tanıtıcı mahiyette reklam ve ilan verebilirler. Bu kurumlar reklam ve ilanlarında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunamazlar ve televizyonda reklam ve ilan yapamazlar” hükümün yer aldığı ve bu hükümler doğrultusunda, reklam yayınlamayı sürdüren kurumlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını kaydedildi. 

İLGİLİ HABERLER