Meal Box’dan büyüyen iyilik hareketi: “Askıda Yemek Var”

Meal Box yeni kampanyasıyla iyilik halkası oluşturmaya çağırıyor! Meal Box’ın Çorbada Tuzun Olsun Derneği iş birliğinde “Aç uyuyan kimsenin kalmaması umuduyla” Haziran ayında başlattığı “Askıda Yemek Var” kampanyası kapsamında 44 bin kabın üzerinde yemek dağıtıldı.

Türkiye’de 70 ila 100 bin arasında evsiz olduğu tahmin ediliyor. Evsiz sayısının en yüksek olduğu İstanbul’da ise 8 bine yakın insan sokaklarda yaşıyor. Metro, metrobüs duraklarında ve metruk binalarda yaşayan evsizlerin en fazla olduğu ilçeler; Fatih, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli. Sokaklarda yaşamı sürdüren ihtiyaç sahiplerinin en büyük sorunlarından biri beslenme. Çorbada Tuzun Olsun Derneği (ÇOTUN) ile Meal Box’ın öncülüğünde Haziran ayında başlayan ‘Askıda Yemek Var’ projesi ile ihtiyaç sahiplerine 44.940 kap yemek dağıtıldı. 10 binden fazla öğün anlamına gelen yemekler her gün ortalama 110 evsize Tophane, Taksim, Gümüşsuyu, Fındıklı, Fatih, Eminönü, Beşiktaş’ta belirlenen noktalarda elden teslim edildi.  Projeye destek olmak amacıyla 8.759 kişi/kurum askıya yemek bıraktı. Tek seferde askıya bırakılan en yüksek yemek sayısı 1.044 olurken, en fazla Eylül ayında askıya yemek bırakıldı. Projede 8 Çotun gönüllüsü ve 12 Meal Box çalışanı görev aldı.

Dağıtım esnasında hijyen koşulları dahilinde tek kullanımlık kaplar kullanıldı. Menülerde ise protein takviyesine özellikle dikkat edildi. Sağlıklı beslenme için her öğünde mutlaka salata ve/veya meyve bulunduruldu.

Kampanya şu şekilde işliyor, gün bitiminde o gün askıya bırakılan her 4 öğün yemek için birer öğün yemek de Meal Box tarafından ekleniyor.

Askıya nasıl yemek bırakılıyor?

Meal Box her sabah askıya yemek bırakarak güne başlıyor. Destekleyiciler ise, Meal Box web sitesini tıklayarak, 24,90 TL’ye bir öğün yemeği askıya bırakabiliyor. Askıya bırakılan her 4 öğün yemek desteğine 1 öğün de Meal Box veriyor. Meal Box’ın klasik sıcak yemek menüsü ihtiyaç sahipleri için özel olarak paketleniyor. Tek kullanımlık ambalajlarda hazırlanan paketler, profesyonel ÇOTUN görevlileri tarafından evsizlere teslim ediliyor.

Markanın paylaştığı basın açıklaması şu şekilde;

İLGİLİ HABERLER