Markalar pandemi şokunu atlattı, COVID-19 karşısında aksiyon almaya başladı!

Facebook, Apple ve Amazon gibi dünya devleri birkaç ayda dünyayı saran korona virüsüyle mücadele için düğmeye bastı.  Virüsün tanımlanması için gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara yapılan bağışlardan salgın nedeniyle ekonominin etkilediği müşterilerine destek olmaya kadar alınan aksiyonları sizin için derledik.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz Cuma tamamı COVID-19’un tedavi araştırmalarına dağıtılacak bir bağış kampanyası başlattığını duyurdu. Bu kampanyadan toplanan 10 milyon dolara bir o kadarını da kurum olarak ekleyen Facebook araştırmalara toplam 20 milyon dolar iletirken Hastalık Önleme Merkezleri’nin de (CDC) yakında gerçekleştireceği kampanyaya da 10 milyon dolarlık bir bağışta bulundu. Hafta başında Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg kendisinin de içinde bulunduğu yönetici kadrosunun San Francisco çevresinde bulunan bir gıda bankasına toplam 5,5 milyon dolar bağışladıklarını belirtti.

Apple CEO’su Tim Cook 13 Mart 2020 tarihinde yayınladığı mektubunda Apple’ın dünyanın dört bir yanından çalışanının korona virüsünün tedavisi ve tanısı için yapılan çalışmalara bağışlamak ve ekonomik baskıyı hafifletmek üzere 15 milyon dolar topladığını açıkladı.

Salesforce’un kurucusu Marc Benioff San Francisco’da yaptığı bir açıklamada kurumun University of California – San Francisco (UCSF) araştırma merkezinde devam eden koronavirüs tanı ve tedavi araştırmalarına bir milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. Bunun yanı sıra virüse acil tanı merkezlerinden olan CDC’ye de 500 bin dolarlık bir bağış yapacak olan Salesforce’un çalışanları da durmadı. Önümüzdeki günlerde Salesforce çalışanlarının da bu meblağa erişeceklerini bildiren Benioff hasta olup evde kalması gereken çalışanlarının maaşlarının ödenmeye devam edeceğini bildirdi.

Salgın zamanında en beklenmedik ve belki de en büyük aksiyon Amazon’dan geldi. Evde kalan müşterilerinin ihtiyaçlarını daha etkili karşılamak üzere atölyelerine yüz bin yeni çalışan alacağını açıklayan Amazon aynı zamanda maaşlara da saat başı 2 dolarlık bir zam yapacağını belirtti.

Alibaba’nın kurucularından Jack Ma Avrupa’da yaptığı 2 milyon koruyucu maske ve ilaç bağışlarından sonra A.B.D. devletine de 500 bin dolar değerinde koronavirüs test kiti ve bir milyon maske bağışlayacağını bildirdi.

Farklı ama bir o kadar değerli bir bağış türü olarak telekomünikasyon devleri AT&T, Comcast ve Verizon Nisan ayı boyunca virüs nedeniyle ücretsiz izne ayrılan ve sundukları hizmetin karşılığını ödeyemeyecek müşterilerinden ödeme talep etmeyeceklerini açıkladılar.

 

 

İLGİLİ HABERLER