Markalar için yeni hedef K Kuşağı hakkında bilmeniz gerekenler

 

Geleneksel X, bağımsız Y ve duygusal Z kuşakları son yıllarda pazarlamada hedef kitlelerin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Markalar yaş aralıklarıyla sınıflandırdıkları bireyler için daha özel çalışmalar yaparak doğru zamanda doğru kampanyayı hazırlamaya fazlasıyla zaman harcıyor.

Çalışmalar detaylandıkça kuşaklar hakkında da daha belirleyici özellikler ortaya çıkıyor. Son zamanlarda konuşulmaya başlanan K kuşağı da bunlar arasında en yeni kavram.

14 ila 21 yaş gençlerin oluşturduğu K Kuşağı’nın global ekonominin önemli yapıtaşlarından birini oluşturduğu düşünülüyor. Küresel iletişim ajansı Weber Shandwick, K Kuşağı’nın tanımlayıcısı Prof. Noreena Hertz’le dünya markalarına K kuşağıyla iletişime geçmenin yollarını inceliyor.

Weber Shandwick, London College Üniversitesi Fahri Profesörü ve Cambridge Judge Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi ekonomist Prof. Noreena Hertz ile birlikte markaların 14 ila 21 yaş arası gençlerin oluşturduğu K Kuşağı ile etkileşim süreçlerini şekillendirilmesinde birlikte çalışacak.

Duyurusu dünyanın en önemli pazarlama konferanslarından Adweek Europe IPA’da yapılan işbirliği, Profesör Hertz’in Hunger Games filminin kahramanı Katniss Everdeen isminin baş harfinden esinlenerek, 14-21 yaş arası gençleri tanımladığı ‘K kuşağı’ özelindeki kapsamlı çalışmalarının, markalarla ilişkilendirilmesine dayanıyor.

Hertz’in araştırmasına göre, geleceğin çalışanları ve tüketicileri olan K kuşağı, kendilerinden yaşça daha büyük olan Y yani Milenyum kuşağından çok daha farklı davranış, tüketim ve etkileşim eğilimlerine sahip.

Emea’da 150 milyar euroluk satınalma gücü

Weber Shandwick, 14-21 yaş arası gençleri Y kuşağı kapsamında değerlendiren markaların zorluklarla karşılaşacağını ancak K kuşağını iyi analiz eden markaların da, K kuşağının EMEA bölgesinde temsil ettiği yıllık 150 milyar Euro’luk satın alma gücünden doğacak fırsatları değerlendirebileceklerini belirtiyor.  

Profesör Hertz’in K kuşağı üzerine yaptığı çalışmalar son yıllarda Avrupa, Amerika ve Çin medyasının yanı sıra Dünya Ekonomik Forum’u ve Google Zeitgeist Forum’u gibi uluslararası platformlarda da büyük etki yarattı.

Weber Shandwick’le gerçekleştirdiği işbirliğinden duyduğu mutluluğu dile getiren Prof. Noreena Hertz’, ‘Weber Shandwick’le beraber markaların ve kurumların kritik istatistikleri daha iyi analiz etmelerine destek olarak tüketicilerle etkin bir iletişim yakalamalarını sağlayacağız ’dedi.

Weber Shandwick EMEA Bölge CEO’su Colin Bryne ise, ‘Noreena gerçekten ilham verici bir fikir önderi. K kuşağı üzerine yaptığı çalışmalar medyanın ve markaların çok dikkatini çekti. Gelişmekte olan bu yeni nesli anlamak ve Y kuşağıyla arasındaki farkları görmek gelecekte karşılaşacakları değişikliklerden şirketlerin ve markaların olumsuz etkilenmemesinin tek yolu.’ dedi. 

İLGİLİ HABERLER