Markalar için etkili görsel seçmenin ipuçları

Akıllı telefonlarla birlikte medya tüketim ve iletişim alışkanlıklarımız da köklü bir değişime uğruyor ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görsel iletişime doğru hızlı bir kayış gözlemleniyor. Söz konusu bu değişimi ise kuşkusuz Facebook, Pinterest, Snapchat, Instagram gibi, insanların sürekli fotoğraf ve videolar keşfettiği sosyal medya platformları ve uygulamaları tetikliyor.
Etkili görsellerin markaların kampanyaları için olmazsa olmaz hale geldiği günümüzde  iStock by Getty Images Kreatif Araştırmalar Direktörü Rebecca Swift, Türkiye’deki markaların görsel dünyanın değişen trendlerine nasıl ayak uydurabileceği ile ilgili önemli gözlemler ve ipuçları paylaştı:

Şeffaflık: Görsel bir marka yaratırken dikkate alınan en önemli unsurların başında, şirket değerleri geliyor. Araştırmalarımız sonucunda gördük ki, hâkim değerlerle birlikte, kullanıcıların aradığı görsellerde de değişimler gözlemleniyor. Günümüzde şeffaflık ilkesi istisnasız tüm sektörlerde oldukça değer görmekte. Dolayısıyla artık bu yeni değerler, toplantı yapan ve masalarında çalışan insanların 3’üncü kişi bakış açısıyla çekilen fotoğraflarına da yansıtılmakta.
innovBana “inovasyonu” anlat: Markaların sunduğu hizmet ve uzmanlıklar geliştikçe, aranan görsellerde kullanılan dil de değişikliğe uğruyor. Türkiye’deki kullanıcıların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeler, “ilham”, “planlama”, “yaratıcılık”, “inovasyon” gibi daha soyut kavramlardan oluşuyor.

Liderler değişiyor: İş dünyasındaki lider anlayışı değişiyor. Deneyimli ve güvenilir yönetici imgesi artık eskide kaldı. Yeni liderler artık çok daha yaratıcı; takım elbise giymiyorlar ve kişisel stillerini ön plana çıkarıyorlar.

buen_liderSosyal medya estetiği: Sosyal medyayı avantaja çevirin. Hedef kitlenizin ne tarz görsel medyaya ilgi gösterdiğini araştırın; bulgularınız büyük olasılıkla kişisel tercihlerinizle de uyuşacaktır. Kişisel olarak ilginizi çeken şeylere odaklanarak görsel markanızı yaratmaya başlayın.

“Baba” imgesini yeniden keşfedin: Günümüzde ebeveynler, çocuk bakımı ve ev işlerindeki sorumlulukları eskiye oranla çok daha dengeli bir biçimde paylaşıyor. Geleneksel klişelere takılıp kalmamak, markanızın kitlesini genişletecek ve sizi çok daha güncel hale getirecektir.

Hipsterlar sektörü ele geçirdi: Artık popüler kültürün bir parçası haline gelen hipsterlar, hala revaçta. Sakallar, bisikletler, tek renk giysiler, tahta masalar ve  kahve, kreatif dünyanın önemli yapı taşları olmayı sürdürüyor.

jumping-hipsterBiraz renk katın: Bulunduğunuz sektörün hâkim bir renk paleti olabilir. Peki, siz buna uyacak mısınız yoksa dışında kalmayı mı tercih edeceksiniz? Seçim sizin. Fakat şu anki trendin, daha fazla ilgi yaratmak için renkleri ve renk kombinasyonlarını olağandışı şekillerde kullanmak yönünde olduğunu bilmekte de yarar var.

Kendi bakış açınızı yansıtın: Dünyaya hangi pencereden baktığınızı bir düşünün. Büyük resme mi odaklanıyorsunuz yoksa detayları mı seviyorsunuz? Seçtiğiniz görsellerle kendi bakış açınızı ortaya koyun.

İLGİLİ HABERLER