Mark Tungate: Belirsizlik sürecinde Epica Awards

Epica Awards’ın editoryal direktörü Mark Tungate, tüm dünyada ertelenen, iptal edilen ve birçok yaratıcılık festivalinde olduğu gibi dijitale taşınan ödül törenlerinden biri olan Epica Awards’ın bu dönemde kendine nasıl bir yol çizdiğini anlattı.

Bu dönemde birçok ödül töreni iptal edildi. Epica Awards neden bu grupta yer almadı?  

Epica Awards’ın jürisi gazetecilerden oluşan tek yaratıcılık festivali olduğunu göz önünde bulundurunca, manşetlerin bu kadar dramatik olduğu bu dönemde yolumuza devam etmenin anlamlı olacağını düşündük. Olan biten her şeye rağmen içinde bulunduğumuz süreç yaratıcılığın zirve yaptığı bir dönem olmaya devam etti: markalar müşterilerini telkin etmek için büyük çaba sarf ediyor ve böylece ajanslar da markalar için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu kurum ve ajanslar geçirdiğimiz zorlu süreçte harika işlere imza attı.

 

 

Ajansların içinde bulunduğumuz koşullara rağmen Epica’ya katılacağını düşünüyor musunuz?

Mutlulukla söyleyebilirim ki; başvurular hala gelmeye devam ediyor. Her zamankinden daha az başvuru alacağımızı öngördüğümü söyleyebilirim, ancak umuyorum ki iş kalitesi yüksek kalmaya devam edecek. Özellikle etkileyici bulduğum kampanyaların yaratıcılarına ve ajanslarına bizzat ulaşıp bu sene mutlaka katılmaları gerektiğini söylüyorum. Her marka için geçerli olduğu gibi, ajanslar da yolun sonunda daha güçlü olmak için kriz zamanlarında kendilerini ön plana çıkaracak adımlar atmalı.

 

 

 

Epica Awards’da sadece COVID-19 işlerine atfedilmiş bir kategori olacak mı?

Bu tartışmalı bir konu da olsa bizim bu soruya yanıtımız evet. Hatta jürimizden birçok gazeteci sürecin en başından itibaren bu tür bir kategoriye yer vermemizin ne kadar önemli olduğuna dair bizimle iletişime geçti. Bu dönemde yaratılan; sosyal mesafe, evden çalışma ve tedbirlerle ilgili mesajların bir kısmı akıl almaz derecede yaratıcıydı. Elbette bu kategoriye yapılan başvurulardan edindiğimiz tüm geliri Doctors Without Borders’a (Sınırı Olmayan Doktorlar) bağışladığımızı da belirtmek isterim.

 

Jüri oylama sürecini ve seremoninin kendisini nasıl hayata geçireceksiniz?

Tahmin edebileceğiniz gibi, her şey online’a dönüyor. Jüri bu senenin işlerini online olarak oylayacak, ancak dilediğimiz Grand Prix kazananlarını seçerken canlı bir yayın üzerinden sesli iletişim kuruyor olmak; böylece en azından bir süre boyunca hepimiz bir araya gelebiliriz. Süreci elimizden geldiğince özel kılmaya çalışacağız (her ne kadar sonrasında ihtişamlı bir parti veremeyecek olsak da). Ve kazananlar kristal piramitlerini sanal olarak değil, her zaman olduğu gibi somut, elle tutulan bir şekilde alacaklar!

 

Bu süreç basın için de zorlu geçiyor. Sizce günümüzde gazeteciler hala kanaat önderleri olarak benimseniyorlar mı?

Bu soruyu bana sorduğunuz için yanıtıma da şaşırmamalısınız; elbette benimseniyorlar! Bilgi fazlasının ve yalan haberlerin kol gezdiği çağımızda gazeteciler olguları denetleyen ve yanlış bilgileri filtreleyen bir mekanizma görevi görüyor. İş hayatlarında eşsiz hikayelere ve yeteneklere sahip insanların işlerini ortaya koyarak bir vitrin görevi gören gazeteciler ilk influencer’lardı; özellikle saygıdeğer mecralarda görev alanları… Jürimizde dünyanın dört bir yanından yaratıcılık iletişimini mecralarına taşıyan, aralarında Forbes ve Marie Claire de bulunan öncü yayınlardan gazeteciler bulunuyor. Onlar, ödül sektöründeki en bağımsız ve tarafsız jüriyi oluşturuyor.

 

COVID-19 döneminin ödül sektörünün geleceğinde nasıl bir etki yaratacağını düşünüyorsunuz?

Jürilerin bir süreliğine daha online olarak bir araya geleceğini öngörmek yanlış olmaz. Hele ki bu modelin sorunsuz çalıştığını, seyahat harcamalarını ortadan kaldırdığını ve zamanı da daha efektif kullanmamıza neden olduğunu gördükten sonra. Online buluşmalar hakkındaki görüşlerim olumlu olsa da, 2021 seramonisini “gerçek olarak” yapabileceğimizi umuyorum.

Online törenler kazananlara ödüllerini vermek ve yüz yüze tebrik edebilmenin yanı sıra işlerini büyük bir ekranda gösterdikten sonra bir iki kadeh içebilmenin yerini hala tutamıyor…

Epica Awards’a buradan başvurabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER